Kadro beklerken işlerinden oldular

Kadro beklerken işlerinden oldular

Metehan UD
Dilek OMAKLILAR
Manisa

Turgutlu Devlet Hastanesinde taşeron şirketin değişmesiyle, 10 hastane çalışanı isten çıkarıldı. Yeni taşeron şirketin kendileriyle çalışmak istemediği bahanesiyle isten çıkarıldıklarını söyleyen isçiler, yerlerine ise AKP ilçe teşkilatının yakınlarının alındığını belirttiler. 

AKP Hükümetinin, mart ayında sözleşmeli taşeron işçilere kadro ‘müjdesi’ vereceği konuşulurken Turgutlu Devlet Hastanesinde 10 taşeron işçi, herhangi bir gerekçe gösterilmeden taşeron şirket tarafından işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçilerin, en azı 7 yıldır, an fazlası ise 14 yıl hastanede çalışıyordu.

İşçiler, işten çıkarıldıklarını 1 Ocak günü hastanenin bilgi işlem bölümünden arandıklarında öğrendiler. Geçtiğimiz pazartesi günü hastane yönetimiyle görüşmek için hastaneye giden işçiler ise hastane yönetimi tarafından muhatap alınmadı. İşçiler, Başhekim Sabri Taşçıoğlu ile de görüşmek istediyse de başarılı olamadı, başhekim işçileri odasına almadı. 
İşçilerin verdiği bilgilere göre kendileri başhekimin kapısında beklerken, başhekim, AKP Turgutlu Teşkilat Başkanı Mürşit Gedizli ile görüşmüş. 

AKP’Lİ YÖNETİCİLERİN AKRABALARI MI?

Taşeron şirket değişti bahanesiyle işten çıkarılan Turgutlu Devlet Hastanesi işçilerinin yerine işe alınanlar arasında AKP ilçe yöneticilerinin eşi, kızı, kuzeni, eski ilçe başkanının eşi, ilçe eski gençlik yöneticisi ve ilçe eski çalışanının bulunduğu iddia ediliyor. İddia sahibi işten çıkarılan işçiler hukuki yollara başvurduklarını belirtiyor.  

ATILMA KORKUSUYLA AKP’YE ÜYELİK    

Son yıllarda işyerinde siyasi baskıların arttığını, özellikle AKP’nin mitingleri olduğunda baskının zorla mitinge götürmeye dönüştüğünü dile getiren işçiler, “Bu düzene ayak uydurmayan 10 kişiyiz, bizi de işten çıkardılar” dedi. 

İşten atılma korkusuyla AKP’ye üye olan işçilerin de olduğunu ifade eden işçiler, “Bize kadro gelecek demişlerdi. Hükümetin sözüne göre mart ayına kadar her şey belli olacaktı. Özellikle bizi seçtiler ve kendi kadrolarını doldurmaya çalışıyorlar” dedi.

İŞTEN ATMALAR DEVAM MI EDECEK? 

İşten atılan işçilerin ulaştığı CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer gazetemize konuştu: “Yıllarını bu işe vermiş 10 kişi, 1 Ocak 2016 tarihinde çıkarıldı ve söylenenlere göre 23 kişi daha işten çıkarılacak. Ancak bu tecrübeli arkadaşlarımızın işten çıkması ve yerine hiçbir tecrübesi olmayan AKP’li siyasilerin eş ve yakınlarının alınması, hastanedeki performansı ciddi şekilde düşürünce bu durum şimdilik askıya alınmış. Ne yazık ki mesleki tecrübe yerine kişilerin AKPli olması veya soyadlarının AKP’lilerin  referansını taşıması işe alınması için yeterli olmuş. Diş hastanesinde de baskılar olduğunu duyduk. Konunun takipçisi olacağız.”  

BAŞHEKİME SORULAR

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer Başhekime şu soruları yöneltti:

* Hiçbir tecrübesi olmayan, eski ve yeni AKP yöneticilerinin eş ve yakınlarının alınmasında 
AKP Turgutlu ilçe Başkanı Mürşit Gedizli’den mi emir aldınız? 

* İşten çıkarılanlara ‘sizi şirket istemedi’ dediğiniz; şirketin de ‘Biz, bize verilen listeyle çalışıyoruz’ dediği doğru mu? 

* Diş hastanesi çalışanlarının da aynı baskı ve yöntemle işten atılmasını istemeleri durumunda direnen başhekim kadar cesur değil misiniz? 

www.evrensel.net