16 Nisan 2012 20:31

Depremzedeleri elektrik çarptı

Deprem sonrası yüz binlercesi göç eden ve kalanların ise çadırlarda yaşamaya başladığı Van’daki depremzedelere gönderilen elektrik faturaları karşısında şoke oldular. Kimi depremzede ise deprem sonrası kenti terk ettiklerini ancak kullanmadıkları elektrik yüzünden borçlandırıldıklarını belirtti.İki deprem ile sarsıl

Depremzedeleri elektrik çarptı

Paylaş
Bedran Babat / Bilal Güldem

İki deprem ile sarsılan Vanlı depremzedelerin yaşadığı sıkıntılara bir yenisi daha eklendi. Depremzedeler gelen 350 ile 500 TL arasındaki faturaya isyan ederken , kimisi de ısınma amaçlı kullandığı elektrik için gelen 2 bin TL’lik faturayı görünce şoke oldu. Gelen faturalara itiraz için gittikleri TEDAŞ’ta ise kendilerine, gelen elektrik faturalarının ödenmesi gerektiği, yapılabilecek tek şeyin ise faturaları taksitlendirmek olabileceği cevabıyla karşılaştı.

Aylardır ne çalışacakları bir işlerinin olduğunu ne de kullanmadıkları elektriği karşılayabilecek güçleri olduğunu söyleyen depremzedeler, hükümet tarafından unutulduklarını da ifade ettiler.

‘DEVLET BİZİ KANDIRDI’

Deprem sonrası bizzat devlet ve hükümet yetkililerinin açıklama ve beyanlarda bulunarak tüketilen elektriğin bedava olduğunu ifade ettiklerini, yurttaşlardan herhangi bir ücret alınmayacağının sözünün verildiğini söyleyen Süphan Mahallesinde oturan Mahmut Öner, “Bırakın 6 ayı, 4 ay olmamasına rağmen kullanılmayan elektriğe yüklü miktarda para geldi. Devlet burada bizleri resmen kandırmıştır. TEDAŞ personeli mahallede gezerek, bizlere elektriğin 6 ay boyunca bedava olacağını, hiçbir şekilde bizden ücret alınmayacağını, elektrik ücretlerinin tamamının devlet ve valilik tarafından karşılanacağını söylemiştir” dedi.

İŞVEREN İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ

Aynı mahalleden Osman Toraman ise, depremin ilk gününden bu yana tek bir devlet yetkilisini yanlarında görmediğini ifade ederek, devletin kendilerine çözüm yerine çözümsüzlüğü dayattığını söyledi. Depremden bu yana yaşadıkları sorun ve sıkıntılara bir de gönderilen 6 bin TL’lik faturaların eklendiğini belirten Toraman, “Devlet biz işverenlere çalıştırdığımız işçilerin SGK primlerini, tükettiğimiz elektriğin ve devlete olan borçların erteleneceği sözünü verdi” dedi. İflas eşiğine geldiğini belirten Toraman, “Bu parayı veremem, ne verecek gücüm ne de imkanım var” dedi.

Depremden önce merkezde kirada oturduğunu, deprem sonrası ailesi ile birlikte kardeşinin evinin bulunduğu bahçede kurduğu çadırda yaşadığını söyleyen Garip Şahin ise, elektrik faturasının 300 TL geldiğini belirterek, durumdan duyduğu şaşkınlığı dile getirdi. Tek mal varlığının çadırı olduğunu, eşinin kalp hastası olduğu için çalışacak kimsenin bulunmadığını söyleyen Şahin, faturayı ödeyecek gücünün olmadığını ifade etti. Aynı mahallede oturan Kadriye Budak da, depremden sonra ailesi ile birlikte Mersin’in Tarsus İlçesine gittiklerini ancak döndüklerinde gelen faturayı görünce yeni bir deprem yaşadıklarını dile getirdi.

TEDAŞ personelinin mahallerine gelerek, elektrik sayaçlarında bulunan mühürleri kaldırmalarını istediğini iddia eden Mehmet Acer, personele mühürü sökmek istemediğini belirtmesi üzerine, personelin elektrik direğinden kaldıkları çadıra elektrik çektiğini ifade etti. Acar, gelen TEDAŞ personelinin “Elektriği 6 boyunca bedava kullanabilirsiniz” dediğini iddia ederek, bu söz üzerine elektriği kullanmaya başladıklarını söyledi. Yatağa mahkum bir çocuğunun bulunduğunu belirten Acer, her gün yeni bir şok ile güne uyandıklarını dile getirdi.

TEDAŞ: BAKAN AÇIKLAMIŞTI

Konuya ilişkin konuşan TEDAŞ Müdürü Zafer Türüt, Van’daki elektrik sorunuyla ilgili Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açıklama yaptığını ve bunun üzerine kendisinin açıklama yapmayacağını ifade etti. Türüt, TEDAŞ personellerin mahalleleri gezerek yurttaşlara, “Elektriğiniz 6 ay boyunca bedava olacak” iddialarına ilişkin ise, “Varsa bunu söyleyen veya bildikleri bir personel ve isimlerini biliyorlarsa gelip kuruma dilekçe ile başvursunlar. Biz de ona göre gerekeni yaparız” dedi. (VanDİHA)


BAKAN YILDIZ’DAN AÇIKLAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakanlık’ta Vanlı depremzedelerin elektrik borcuna ilişkin çıkan haberlere ilişkin cumartesi günü toplantısı düzenlemişti. Yıldız, “Van’daki çadırkent ve konteyner kentlerde vatandaşlarımızdan elektrik paralarının alındığına dair haberler yayınlandı. Bu haber asılsızdır ve gerçekleri yansıtmamaktadır” demişti.
Devamında Bakan Yıldız, özellikle sağlam yapılı evlerde, iş yerlerinde ve kısmen sanayide elektrik kullananlara deprem zamanında faturaların sıkıntı yaşanmaması için gönderilmediğini söylemişti. Faturaların toplu halde 30 Martta gönderilmeye başlandığını anlatan Yıldız, faturaların ödenmesi konusunda taksitlendirilmenin yapılacağını da ifade etmişti. (ANKARA)


DEVLET YETERSİZ VE KOORDİNASYONSUZ

Çocuk Vakfı, Van depreminin Araştırma sonuçlarını Çocuk Vakfın Genel Merkezi’nde açıkladı. Raporda öne çıkan başlıklar da, depremzedeler kışı yazlık çadırlarda geçirdi. Depremzedelerin taleplerinin başında ise barınma sorununun çözümü geliyor ve bu sorunun devlet tarafından çözülmesini istiyor. Çocuk Vakfı’nın saha araştırmasında, “Acemilikler yaşandı, gerekli koordinasyon sağlanamadı, psikolojik-sosyal destek çalışmaları öngörülemediği” öne çıkıyor.
Araştırmanın nedenlerine değinen Vakıf Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, yaptıkları saha araştırmasının 1505 geçici barınakta kalan 10515 kişiyi kapsadığını kaydetti. Şirin, deprem sonrası yaşanan duruşu şu sözlerle özetledi: “Van depreminde en memnuniyet verici hizmet sağlık alanında tespit edilmiştir. Türkiye, deprem öncesi, sırası ve sonrası bütün paydaşların içinde yer alacağı strateji ve eylem planından yoksundur; her deprem felaketi sonrası benzer acemiliklerin yaşandığı bir ülke görüntüsü vermektedir. Van depremi sonrası Başbakanlık AFAD yönetimi, ilgili bakanlıklar ve Van Valiliği üzerinden yürütülen çalışmalarda iklim şartlarına uygun tedbirlerin alınması için gerekli koordinasyonu sağlayamamıştır. Başbakanlık AFAD yönetimi, deprem sonrası ortaya çıkan ihtiyaçlara göre, psikolojik sosyal destek çalışmalarını öngörememiş, ilgili bakanlıkların uyguladıkları günübirlik sosyal destek çalışmaları ise sınırlı kalmıştır.”

KIŞ ORTASINDA YAZLIK ÇADIR

Raporun bir başka ayrıntısında ise, deprem sonrası dağıtılan çadırların yüzde 83.9’u yazlık çadırken, depremzedelerin kısa vadeli istekleri ise, daha iyi barınma yüzde 80,9, daha iyi gıda/giyim/hizmet ise yüzde 15,1 olduğu kaydedildi. Hasar Tespiti konusunda yapılan araştırmanın sonucuna ilişkin halkın yüzde 23,6 güvenirken, güvenmeyenlerin oranı ise yüzde 45,7 şeklinde rapora yansıyor. Araştırma sonuçlarına göre, depreme bağlı olarak yüzde 56.8’i psikolojik, yüzde 18.2 ortopedik, yüzde 12.2 solunum yolları ve kalp hastalıklarından şikayetçi oldu. Ayrıca 296 kişi hastalık, 205 kişi yaşlılık, 129 kişi engelli özellikleri ile geçici barınaklarda bakıma muhtaç biçimde yaşıyor. Depremzedelerin psikolojik açıdan yaşadıkları sorunlar ise şöyle: “Her an deprem olacakmış korkusu (Yüzde 87), Aile bireyleri için kaygılanma (Yüzde 85.7), Kapalı ortama girememe (Yüzde 77.5)”

Araştırmada, Aralık 2011 itibariyle depremzedelerin ihtiyaçları da şöyle sıralandı: “Gıda (Yüzde 73.2), Barınma (Yüzde 67.2), Giyim (Yüzde 59.5), Battaniye (Yüzde 26.5), Yatak (Yüzde 17.9). (İSTANBUL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bosch işvereninin tarafı belli oldu

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa