AKP medyasına göre Cizre'de bodrumdaki 30 kişi öldürüldü

AKP medyasına göre Cizre'de bodrumdaki 30 kişi öldürüldü

AKP hükümetinin kontrolündeki medya organları, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık'tan bu yana 10 bine yakın asker ve polisle, sokağa çıkma yasağı eşliğinde sürdürülen operasyonların sona erdiğini duyurdu.

TRT Haber'in "Cizre'de PKK karargahı olan bodruma girildi. 60 terörist öldürüldü" şeklindeki alt yazısıyla başlayan iddialar, Yeni Şafak, Sabah, Star, Akit gibi AKP medyasının diğer organlarınca da dile getirildi.

Sabah, "Cizre'de terör örgütü PKK'ya yönelik yürütülen operasyon sona erdi" ifadesini kullandı.

İlk olarak 60 denilen ölü sayısı daha sonra "30'dan fazla" olarak değiştirildi. Doğan Medya'nın konuya dair haber yapmaması dikkat çekti.

2 BİNADA YARALILARLA İLETİŞİM KESİLMİŞTİ

Cizre'de çok sayıda yaralı günlerdir bir bodrum katında kurtarılmayı bekliyordu. Yaralılarla iletişim kesilmişti.

DİHA, iddialara dair haberinde  Cizre ilçesi Cudi mahallesinde yaralıların bulunduğu iki bodruma akşamüzeri saldırı düzenlendiğini belirtti. DİHA'ya göre TRT'nin operasyonun başladığını aktardığı 17.00 ila 19.00 saatleri arasında bölgede çatışma yaşanmadı, ancak şiddetli patlama sesleri geldi. Aynı saatlerde Cizre Devlet Hastanesi’ne ilk etapta 7 cenazenin getirildiği öğrenildi.

Cudi Mahallesi Bostancı Sokak’taki ilk bodrumda 16 gündür hastaneye kaldırılmayı bekleyen 15 yaralı, 7 cenaze ve 9 kişinin bulunduğu biliniyordu. Yine aynı mahallede, yapılan top atışları nedeniyle 9 kişinin yanarak, 16 yaşındaki bir çocuğun ise kapı önünde vurularak katledildiği ikinci bir binada ise çok sayıda yaralının olduğu öğrenilmişti.

DİHA, bölgedeki devlet güçlerinin sosyal medya hesaplarından "operasyonun tamamlandığı ve 29 kişinin infaz edildiği" iddiasının dillendirildiğini duyurdu.

Yine, DİHA'nın haberinde "Kanalizasyon rögarları kapatılarak, kimyasal madde atılmış ve bu maddenin bugün içme suyuna karıştığı yönünde bilgi alınmıştı." iddiası belirtildi.

Med Nuçe'ye bağlanan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, "Haberin doğruluğunu teyit edemedik ama bu gece dehşet bodrumunda büyük bir patlama olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ise "Cizre'de bodrumda mahsur kalan yaralılardan haber alamıyoruz. Kimi yerler ve hesaplar hepsinin(60) infaz edildiği bilgisi servis ediliyor. Bu bilgiler ne kadar doğrudur? Ne kadar gerçeği yansıtıyor bilmiyoruz. Kaygılıyız, endişeliyiz" dedi.

'POLİS CİZRE’DE HASTANE PERSONELİNİ ODAYA KAPATIP CENAZELERİ GETİRDİ' İDDİASI

DİHA’nın haberine göre bodrum katında öldürülenlerin cenazeleri gece geç saatlerde Cizre Devlet Hastanesi’ne getirildi. İddialara göre polis, hastane çalışanlarını bir odaya kapatmasının ardından infaz ettiği kişilerin cenazelerini hastaneye getirmeye başladı. Öte yandan polisin sabah saatlerinde de hastaneden çok sayıda ceset torbası aldığı iddia edildi.(HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Şubat 2016 08:00
www.evrensel.net
ETİKETLER Cizre