16 Nisan 2012 20:14

Madenlerde ‘özel’ düzenleme sinyali

Genel Maden İşçileri Sendikasını (GMİS) ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) zarar ettiğini ve işçilerin özel sektör performansıyla çalışması gerektiğini söyledi. Kurumda yeni bir sürecin başlayacağını söyleyen Yıldız’ın ifadeleri, yeni bir perf

Madenlerde ‘özel’ düzenleme sinyali

Paylaş

TTK’nın 450 milyon zarar ettiğini belirten Yıldız, “Bu zararı en aza indirici ve performansı artırıcı bir sistemi kurgulamamız lazım. Yani hem işveren hem işçi kardeşlerimiz kamu ciddiyeti içerinde özel sektör performansıyla yapabiliyor olmamız lazım.” diye konuştu.

Yıldız konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yüzde 65’i işçi arkadaşlarımıza, yüzde 10’u memur arkadaşlarımıza verdiğimiz ücretler olmak üzere buradaki toplam maliyetin yüzde 75’i tamamen personel giderleriyle alakalı. Buranın kendi ayakları üzerinde yürüyebileceği, koşmasından vazgeçtim, kendi ayakları üzerinde yürüyebileceği bir sistemi oluşturmamız lazım. Genel Müdürümüzden ve Sendikamızdan aldığım raporları inceledim. Bir kararın artık sonuna geliyoruz. Bunu yine hep beraber bir son toplantı yaparak kamuoyuyla paylaşacağız.”

İŞÇİ AÇIKLARI GİDERİLMELİ

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, TTK’da büyük bir işçi açığı olduğunu, kurumun bu nedenle gerçek kapasitesine ulaşamadığını ifade etti. Tam kapasite ile çalışılması halinde zararın telafi edilebileceğini söyleyen Alabaş, “TTK’da 2002 yılından bugüne kadar ayrılan işçi sayısı 11 bin 456 iken alınan işçi sayısı toplam 4 bin 907’dir. Bugüne kadar oluşan işçi açığı 6 bin 549’dur. Norm kadroya göre yeraltı işçi açığı  ise 3 bindir. İşçi eksikliği; iş güvenliğini tehdit eder duruma gelmiştir. Kurum 2011 yılında işçi eksikliğinden dolayı ancak 1.592.515 ton kömür üretebilmiştir. Kurulu kapasite 5 milyon ton/yıl’dır. Üretim artışından sağlanan ek gelirden işçilik maliyeti düşüldükten sonra kurumun zararı önemli ölçüde aşağıya çekilmiş olacaktır. İşçi açıkları giderilmesini ve ülkemize daha çok katkı vermek istiyoruz” diye konuştu.

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay da Bakan Yıldız’a, “Rakamlara baktım sadece 2012 yılında iş kazalarında 41 işçi hayatını kaybetti. Türk-İş olarak İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın da bir an önce çıkarılmasını istiyoruz” dedi. (Zonguldak/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Patrona teşvik, askere zam memura kıt kaynak

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa