Cemile 10, Berrin 14, Kenan 19 Yaşındaydı

Cemile 10, Berrin 14, Kenan 19 Yaşındaydı

Cemile 10 yaşında, Sur’da katledildikten sonra, cesedi günlerce derin dondurucuda bekledi. Cemile Kürt halkının kolektif haklarının tanınmadığı, devletin yeniden Kürt halkının kendini yönetme iradesine kelimenin tam anlamıyla tankla topla saldırdığı için katledildi.
Berrin 14 yaşında, Bursa’da TEOG sınavı sonuçları istediği gibi olmadığı için intihar etti. Elbette bu bir intihar sayılmaz. Berrin’in katili, milyonlarca gencin yeteneklerine, ilgilerine göre bir eğitim alamadığı, gelecek ve işsizlik kaygısıyla boğulmak zorunda kaldığı eğitim sistemimiz.
Kenan 19 yaşında, Aksaray’da çalıştığı inşaatta üstüne demir düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Kenan gibi yüzlerce genç, patronların kar hırsı nedeniyle, ağır çalışma koşullarında iş güvenliği önlemleri alınmadığı için ölümle burun buruna çalışıyor. Her ay yüzlerce Kenan katlediliyor.


ÜÇ ÖLÜM, TEK FAİL!

Sermaye hükümeti AKP, bu üç ölümün birbiriyle bağını kuramayalım diye uğraşıyor. Berrin’in kusuru, Kenan’ın kaderi, Cemile’nin şansızlığı olarak kalsın istiyor hafızanızda. Katili tanımayın, bu ölümlerin arkasında gözünü kar hırsı bürümüş bir avuç zengin, sermayedar olduğunu bilmeyin istiyorlar. Halklarımız kardeşçe yaşarsa, eşit haklara sahip olursa bölünür diyorlar. Oysa birlikte yaşamın tek formülüdür kardeşlik ve eşit haklar.
‘Herkes sınavı kazanırsa nasıl olur?’a ikna etmeye çalışıyorlar gençleri. O zaman işsizlik artarmış! Yeni fabrikalar yeni üretim alanları açmamızın önündeki engel nedir? İşsizliği çözmemizin önündeki engel nedir? Biz söyleyelim: sizin ucuz iş gücü tutkunuzdur! Kar için üretim hırsınızdır! Çünkü sizin iktidarınız Berrin’lerin kanıyla yükselmektedir.

‘Kenan’ın ki kaderdir; SOMA gibi Torunlar gibi kaderdir’ diyorlar. Biz milyonlarca genç aynı kaderle, yoksulluk ve ölümle sınanıyoruz zaten. Bunun farkındayız ama onların istediği bu yoksullukta, bu ölümde onların payına düşeni görmemizi engellemektir.


GENÇ HAYAT’IN ÇAĞRISIDIR: HAYATI SAVUNALIM!

Görmememiz içindir ki, “barış” diyen akademisyenler gözaltına alınıyor, sesi sesimize katılmasın, sesleri hiç duyulmasın diye sesleri kısılıyor. Cemile, Berrin ve Kenan’ı öldüren aynı düzendir. Bu nedenle karartılan hepimizin geleceğidir. Ancak birlikte mücadele ederek, yan yana gelerek bu kaderi değiştirebiliriz.
Genç Hayat, Kenan’ın, Cemile’nin, Berrin’in kardeşlerini, tüm gençliği hayatı savunmaya, insanca yaşama hakkı için mücadeleye çağırıyor!

www.evrensel.net