06 Şubat 2016 17:50

Ekvador Dışişleri Bakanı: Burada ifade özgürlüğü var, Türkiye’ye nota vereceğiz

Paylaş

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, Türkiye Cumhurbaşkanlığı korumalarının Erdoğan karşıtı göstericilere müdahalesine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Patino, “Kurumsallığımızı ve Ekvador’un egemenliğini savunmak için hareket edeceğiz, protesto notası vereceğiz ve Türk hükümetinin açıklamalarını ve cevabını bekleyeceğiz.” dedi.

Ekvador Dışişleri Bakanı, enstitüde (İAEN) Devlet Başkanı Rafael Correa’nın misafiri olarak gelen yabancı bir ülke liderine hakaretlerin “utanç verici ve saygısızlık” olduğunu ifade etti.

‘EKVADOR’DA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VAR’

Ekvador polisinin işine karışan Türk korumaların davranışının ise kabul edilemez olduğunu belirten Bakan Patino, bazı insanların "tekme atılarak etkisiz hale getirildiğini" söyledi.

“Türkiye güvenliği bunu yapmamalıydı” diyen Ricardo Patino, “Ekvador’da ifade özgürlüğü var ve Türkiye’nin güvenlik güçleri bu ülkede kendilerini ifade eden insanlara müdahale edemez.” şeklinde konuştu.

Patino ayrıca daha fazla önlem alması gereken İAEN kurumundan da bir açıklama istediklerini sözlerine ekledi.

EKVADOR, TÜRK BÜYÜKELÇİYİ DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞIRDI

Ekvador Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı bir enstitüde (IAEN) yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’nin Quito Büyükelçisi’ni Bakanlığa çağırdı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Fernando Yepez, Büyükelçi öncelikle Korkut Güngen’e protestocuların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve salondaki davetlileri rahatsız eden davranışları sebebiyle özür ve üzüntülerini iletti.

Diğer taraftan Bakan Yardımcısı Yepez, “Türk güvenlik görevlilerinin orantısız tepkisinden ve Ekvador vatandaşlarına karşı güç kullanmasından duyduğu derin rahatsızlığını ve tepkisini” dile getirdi.

Olaylarla ilgili Türk hükümetinden açıklama talep eden Fernando Yepez, yaşananların “IAEN salonunda ve dışarıda bulunan insanların bütünlüğüne yönelik saldırılar” olduğunu ifade etti. (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

Sekiz gündür yolda olan gönüllü sağlıkçılar: Sağlık koridorunu açın!

SONRAKİ HABER

Bir günde 8 kentte 9 ayrı noktada orman ve makilikler yandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa