Görgü tanıkları: Murat Daşkan infaz edildi

Görgü tanıkları: Murat Daşkan infaz edildi

Adana’da polislerce öldürüldüğü iddia edilen 19 yaşındaki Murat Daşkan’ın ölümüne şahit olan görgü tanıkları, siyah renkli bir arabadan inen 4 özel harekatçının Daşkan’ı kovaladıklarını, çıkmaz bir sokakta sıkıştırdıktan sonra yakalayarak öldürdüklerini öne sürdü.

Adana’da 1 Şubat günü Kürt illerindeki sokağa çıkma yasaklarını ve operasyonlarını protesto eylemleri sırasında 19 yaşındaki Murat Daşkan öldürüldü. Daşkan’ın polisler tarafından infaz edildiği iddia edildi.

DİHA’nın haberine göre görgü tanıklarının anlatımları da bu iddiaya işaret etti. Güvenlik nedeniyle isimlerini vermek istemeyen görgü tanıklarından biri, olay günü bir dolmuşun protestolar sırasında yakılması sonrası polislerin geldikleri mahallede etrafa ateş açmaya başladıklarını belirtti. Polislerin sonradan isminin Murat Daşkan olduğunu öğrendiği genci kovalamaya başladığını anlatan tanık, yaklaşık yüz metre kadar kovalanan çocuğun çıkmaz sokakta sıkıştırılıp, orada öldürüldüğünü, cenazesinin ise yine zırhlı araca konulup götürüldüğünü kaydetti. Başka bir görgü tanığı da yine polisin sonra tekrar aynı sokağa gelip, boş kovanları topladığını ifade etti. Başka bir görgü tanığı da, “Polis, Murat’ı kovaladı. Sokak sonunda kendisine dur ihtarı çektikler. O da durdu. Araçtan inen 4 polisten biri Murat’a ateş etti. Diğer polisler de ‘Neden ateş ettin?” diye bağırdı. Onu akrep aracına koyup, götürdüler” dedi. Polisler ise ifadelerinde Daşkan’ın cenazesini yerde bulduklarını ileri sürmüştü. (Adana/DİHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER AdanaMurat Daşkan