Baba Aygün: İkinci kez cenaze kaldırdım

Baba Aygün: İkinci kez cenaze kaldırdım

Elif Ekin SALTIK
Ankara

Ankara Keçiören’de ‘Dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle 24 yaşındaki Cem Aygün’ü vurarak öldüren polis Fatih Yılmaz’ın tahliye edilmesini değerlendiren baba İsmet Aygün, “Bu haberi öğrenince ikinci kez cenaze kaldırdım” dedi.  
Keçiören’de 20 Ağustos 2012’de yaşanan olayda polis Fatih Yılmaz, Aygün’ün GBT sorgulaması sırasında kaçtığını iddia ederek peşinden ateş etti, Aygün’ü öldürdü. 21 Mayıs 2014’de tutuklanan Fatih Yılmaz’a verilen 11 yıl 8 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu. Sanığın beyanını esas alan Yargıtay 1. Ceza Daire, Aygün’ün kaçtığına, onu yakalamak isteyen Fatih Yılmaz’ın da ayağı kayarak silahının ateşlendiğine ve Aygün’ün vurulduğuna kanaat getirdi. Kararda Yılmaz’ın kasten değil taksirle öldürdüğüne hükmedildi.
Evrensel’e konuşan baba İsmet Aygün, “Bu haberi öğrenince ikinci kez cenaze kaldırdım” dedi. Oğlunu öldüren polisin 19 ay yatarak kurtulduğunu söyleyen baba Aygün, Ethem Sarısülük’ün katili polis Ahmet Şahbaz’ın da salındığını, o bırakıldığı zaman oğlunu öldürenin de bırakılacağının aklına geldiğini kaydetti. Aygün şu şekilde devam etti: “Biz Fatih Yılmaz’ın bırakılmasına taraftar değildik. 11 yıl 8 ay ceza dediler. Biz bu cezayı az bulduk ve temyize götürdük. Bir adam öldürmenin cezası 19 ay yatmak mıdır? 24 yaşında bir can gitmiş. Yargıtaydaki hakimler nasıl bunu onayladı?” Olay yerine 3 sefer bilirkişi götürdüklerini ve ‘Bilerek ateş edilmiştir’ raporu verildiğini dile getiren baba Aygün, “Buna bir ana, baba nasıl tahammül eder, kendileri olsa nasıl hissederler?” diye sordu. Aygün, “Biz her türlü hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Sanığın yeniden yakalanıp cezalandırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘SANIĞIN BEYANI ESAS ALINDI’
Aygün ailesinin avukatı Cem Cihan, Yargıtay kararının açık biçimde sanığın beyanını esas aldığını vurguladı. Bilirkişi raporlarında taksirle öldürmenin ihtimal dahilinde olmadığının ifade edildiğini söyleyen Cihan, “Yargıtay, tahliye yazısını direkt cezaevine yazmış. Sanık ifadesini esas alıp, Polis Vazife ve Selahiyyet Kanunu’ndaki silah kullanma yetkisini de gerekçe göstermesi, bundan sonra sokaklarda kimsenin rahatlıkla gezemeyeceğinin göstergesi. Çünkü silah ateş edebilir. Ayağı kayar, ateş eder. Ve çok az bir cezayla kurtulur.” dedi.

www.evrensel.net