Kabil’de 33 kişi öldü

Kabil’de 33 kişi öldü

AFGANİSTAN’ın başkenti Kabil’de dün Taliban tarafından düzenlenen 7 ayrı bölgedeki eş zamanlı saldırılar 18 saat sonra sona erdi. Afgan yetkililer çatışmalar sonucu 32 saldırgan ve bir polisin öldüğünü açıkladı. Ayrıca çoğu sivil 30’dan fazla kişi de yaralandı.Taliban’ın birkaç noktad

AFGANİSTAN’ın başkenti Kabil’de dün Taliban tarafından düzenlenen 7 ayrı bölgedeki eş zamanlı saldırılar 18 saat sonra sona erdi. Afgan yetkililer çatışmalar sonucu 32 saldırgan ve bir polisin öldüğünü açıkladı. Ayrıca çoğu sivil 30’dan fazla kişi de yaralandı.

Taliban’ın birkaç noktadan aynı anda başlattığı saldırılarda, ana hedefler şehirdeki büyükelçilikler, parlamento binası ve NATO karargahı olmuştu. Afgan güvenlik güçleri, parlamento yakınlarında çatışan en son militanların da bugün erkan saatlerde öldürüldüğünü aktardı. Elçiliklerin bulunduğu ve Kabil’in merkezindeki diplomatik bölgelerdeki çatışmalarsa daha önce sona ermişti. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 1’i polis, 33 kişinin öldüğü, çoğu sivil 30’dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Taliban, dün Kabil ile birlikte Logar, Paktia ve Nangarhar eyaletlerinde de saldırılar gerçekleştirmişti. Afganistan’daki NATO kuvvetlerinin sözcüsü General Carsten Jacobson ise, saldırıların Eylül ayında Kabil’de düzenlenen son saldırılarla benzerlik taşıdığına dikkat çekti.

Taliban, NATO üssünde Kur’an-ı Kerim yakılması ile bir Amerikan askerinin geçtiğimiz ay 17 sivili katletmesine misilleme olarak düzenlenen bu saldırıların “bahar harekatı“nın başlangıcı olduğunu bildirdi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net