Economist'ten Türkiye özel eki: 'Erdoğan'ın yeni sultanlığı'

Economist'ten Türkiye özel eki: 'Erdoğan'ın yeni sultanlığı'

Türkiye özel sayısı hazırlayan Economist dergisi, ‘Erdoğan’ın yeni sultanlığı’ başlığıyla bir yazı yayınladı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, sekiz makaleyle Türkiye’deki son gelişmeleri özetleyen dergi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a geniş yer verdi.’Erdoğan’ın yeni sultanlığı’ başlıklı başyazıda, Çamlıca tepesine yapılmakta olan camiye yer verilerek, “Caminin büyüklüğü ve sembolizmi, tek bir adamın, Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyon ve iradesini yansıtıyor. Yaklaşık 20 yıl önce belediye başkanı olan Erdoğan da, ülke siyasetinin üzerinde böyle sivriliyor” yorumu yapıldı.

AKP’nin yönetime geldiği 2003 yılından bu yana ülkede ekonomik şartlarda düzelme olduğunu yazan Economist, öte yandan AKP’nin İslami çizgisine de vurgu yaparak şunları kaydetti: “AKP’nin üstü kapalı ancak amansız bir şekilde izlediği İslamlaştırma politikasıyla Sünni Müslümanlığın Türkiye’nin karmaşık ulusal kimliğindeki yeri güçlendi. 90 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinde laik bir cumhuriyet kuran, acımasızca modernlik yanlısı Kemal Atatürk’ün uzun gölgesi silikleşmeye başladı.”

AKP’nin 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları, otoriterlik, IŞİD saldırıları ve Suriyeli göçmen akınıyla birlikte zora düştüğünü ve Erdoğan’ın liderliğinin sorgulandığını kaydeden Economist, Erdoğan’ın 1 Kasım’da yeniden ülkeyi seçime götürmesini ise ‘cesur bir kumar’ olarak değerlendirdi.

Economist, Gezi Parkı eylemleri sırasında Erdoğan’ı kapağına taşıyarak “Demokrat mı, sultan mı?” diye sormuştu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Economist