Bursa'da barış mitingine katılan BES yöneticisi sürgün edildi

Bursa'da barış mitingine katılan BES yöneticisi sürgün edildi

Ankara’da 10 Ekim’de düzenlenmek istenen ancak bombalı saldırılarla kana bulanan Barış Mitingi ve sonrasındaki protesto eylemlerine katılanlara yönelik baskılar sürüyor.  Bursa'da 26 kişiye dava açılırken kamu emekçileri de görev yerlerinden sürgün ediliyor.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Bursa Adliyesinde konuya ilişkin basın açıklaması yapıldı. Eyleme kitle örgütlerinin yanı sıra KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, BES Genel Başkanı Fikret Aslan, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve EMEP de destek verdi.

“Barış için gittik, katledildik, hesap soracağız” pankartı açan kitle örgütleri Bursa’daki eylemlere katıldığı geekçesiyle Bursa Adliyesi’nde görev yapan BES Bursa Şubesi Kadın Sekreteri Aysun Torun’un sürgün edilmesini protesto etti.

Kitle adına açıklamayı okuyan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, “Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bu olağanüstü dönemde alışılageldiğimiz mücadele biçimlerinin tamamen dışında yeni mücadele biçimleriyle yüz yüzeyiz. Hayatın her alanı tam anlamıyla faşizan bir kuşatma altında. Saray ve AKP darbesi ile muhalif kurum ve kişiler sokağa çıkamaz, eylem ve etkinlik yapamaz, sendikal mücadele yürütemez, adeta nefes alamaz hale getirilmek istenmektedir. Üyelerimizi potansiyel suçlu olarak gören bu hükümet soruşturmalar ve cezalarla bizleri yıldırmak istemektedir. Bursa’da BES Şubesi Kadın Sekreteri Aysun Torun da Bursa Adliyesinden Keles Adliyesine sürülerek bizlere bir kez daha saldırgan yüzlerini göstermişlerdir” dedi.

Köse sözlerine şöyle devam etti: “Baskılara, tehtitlere ve zorbalıklara asla boyun eğmeyeceğiz. Durmak yok yola devam diyerek, emek ve halk karşıtı olan AKP’ye “ Yılmak yok mücadeleye devam” diyoruz. Bizleri korkutacağını ve sindireceğini sananlar, daha önce olduğu gibi yine hayal kırıklığına uğrayacaklar.” (Bursa/EVRENSEL)

www.evrensel.net