Suudi Arabistan: Suriye'de kara operasyonlarına hazırız

Suudi Arabistan: Suriye'de kara operasyonlarına hazırız

Suudi Arabistan, ABD öncülüğündeki koalisyonun ihtiyacı olması halinde Suriye'ye asker göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

Mart 2015'ten bu yana Yemen'i bombalayan Suudi öncülüğündeki koalisyonun da sözcüsü olan General Ahmed Asseri tarafından el Arabiya'ya yapılan açıklamada "Krallık, koalisyonun Suriye'de gerçekleştirilmesine karar verilen tüm kara operasyonlarına katılmaya hazırdır" denildi.

Riyad hükümetine ilk destek, IŞİD’le mücadeleyi gerekçe göstererek Suriye’ye müdahalede bulunan ABD Savunma Bakanlığından geldi.

Sputniknews’in haberine göre ABD Savunma Bakanı Carter, Riyad hükümetinin IŞİD karşıtı koalisyona kara kuvvetleriyle katılma fikrini ‘memnuniyetle karşıladığını’ belirterek konuyu gelecek hafta Brüksel’de Suudi yetkililerle ele alacağını söyledi.

Bakan Ashton Carter, Nevada’da askeri hava üssünde katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suudilerin açıklamasına ilişkin haberleri gördüklerini belirten Carter, “Bu tür haberler memnuniyet verici. Gelecek hafta Brüksel’de Suudi Arabistan ve diğer 25 ülkeyle bu tür katkıyı görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” ifadesini kullandı.

IŞİD’le mücadeleyi hızlandırma isteği gösteren ABD’nin yanı sıra Suudi Arabistan yönetiminin de örgüte yönelik savaşta daha fazlasını yapma istekliliğini yansıttığını savunan Carter, diğer üyelerin de aynı anda çabalarını artırması durumunda daha iyi iş çıkaracaklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, dün düzenlediği basın toplantısında kendilerine bu konuyla ilgili bir bilgilendirme yapılmadığını söylemişti. Koalisyonun, IŞİD’e karşı mücadeleye daha fazla katkı vermesi konusunda destekleyici bir rol üstlendiğini belirten Kirby, Suudi Arabistan’ın karadan desteği konusunda ise durumu değerlendirene kadar kesin bir yorum yapmak istemediğini ifade etmişti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Şubat 2016 13:22
www.evrensel.net