Hükümet, YPG'nin Fırat'ın batısına geçtiğini yeni tespit etti!

Hükümet, YPG'nin Fırat'ın batısına geçtiğini yeni tespit etti!

AKP Hükümeti, YPG'nin Teşrin'i ele geçirerek Fırat'ın batısına geçtiğini kabul etmeye başladı. Uzun süredir Başbakan Ahmet Davutoğlu aracılığıyla geçmişte "kırmızı çizgi" olarak açıkladıkları, YPG'nin Fırat'ın batısına geçtiği haberlerini yalanlayan hükümette aksi yönde ilk açıklama Ömer Çelik'ten geldi. Hükümet Sözcüsü Ömer  Çelik, “Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı bazı birliklerin Fırat'ın batısına geçtiğini tespit ettik” dedi.

YPG'nin öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri, Rojava'ya bağlı Kobanê'nin güneyindeki Teşrin'e doğru ilerlerleyerek Fırat'ın üzerinde bulunan Teşrin Barajı'nı 26 Aralık'ta IŞİD'den kurtardı. YPG daha sonra Fırat'ın batısına geçerek Teşrin kasabasını da ele geçirdi.

Hükümet uzun süre bu yöndeki haberleri yalanlarken bugün “Fırat'ın batısını yakinen takip ediyoruz” diyen Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik, “PYD ile ilgili bazı iddialar var bunları da takip etmekteyiz. İnşallah bütün bu sorunlar giderilir. Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı bazı birliklerin Fırat'ın batısına geçtiğini tespit ettik” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net