Yunanistan’da grev günü: SYRIZA'ya emekçilerin tepkisi büyüyor

Yunanistan’da grev günü: SYRIZA'ya emekçilerin tepkisi büyüyor

Seyit ALDOĞAN
Atina

SYRIZA Hükümeti’nin üçüncü troyka anlaşmasını imzalamasına Yunanistan’da emekçilerin tepkileri büyüyor. Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Kamu Emekçileri Konfederasyonu (ADEDY) tarafından alınan genel grev kararına Yunanistan Mücadeleci İşçi Sendikaları (PAME) de katılacak ve tüm ülke genelinde gösteriler yapılacak. Ülke genelinde tarım araçlarıyla ana arterlere çıkan köylülerde bazı şehirlerde gösterilere traktörlerle katılacaklar.

SYRIZA-Anel koalisyonunun imzaladığı üçüncü troyka anlaşması doğrultusunda hazırlanan yeni sosyal güvenlik yasasına ve yeni vergi yüklerine karşı çıkan yüzbinlerce emekçinin kitlesel olarak alanlara çıkması bekleniyor. Atina’da konfederasyonlar, Platia Klatmonos, PAME Omonia, siyasi parti ve örgütler de meclise doğru yürüyüşe geçerek greve destek verecek. Geniş katılım sağlanması için Yunanistan’ın bir çok bölgesinde gösteriler gerçekleştirildi ve tüm emekçilerin sokağa çıkma çağrısı yapıldı. Bir çok bölgede köylülerin traktörlerle yerel gösterilere destek verdiği gözlendi.

HERKES GREVE KATILACAK

Greve diğer kamu hizmetleri, enerji, telekomünikasyon, ulaştırma, sektörlerine ek olarak esnaflar, mühendisler, taksiciler, benzinliklerde çalışanlar, gazeteciler, avukatlar, muhasebeciler, eczacılar da katılacaklar. Havayollarında birçok sefer daha şimdiden iptal edilmişken, iki gün boyunca her türlü deniz taşımacılığı duracak. Greve katılımın sağlanması için sadece belli saatlerde toplu taşıma yapılacak ve gösterilerden sonra toplu taşıma araçlarıda duracak. Hastanelerde sadece acil vakalara bakılacak. Vergi yasalarından etkilenen kamyon sahipleri ve şoförleride greve katılma kararı almış bulunuyorlar. Ayrıca işsizler de, kitle örgütleri, emekliler ve gençlik örgütleride gösterilere katılacaklarına dair açıklamalar yaptı.

Ülke genelinde ana arterlerde kurulan köylü barikatları ise devam ediyor. Köylüler dün Atina- Selanik yolunu 12 saat ulaşıma kapattılar. Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan sınır kapılarına çok sayıda traktörle barikatlar kurulduğu ve geçişlere izin verilmediği haberleri gelirken bazı bölgelerde süresiz olarak trafiğin  durdurulduğu açıklandı. Bugünde tüm ana arterler kapalı kalacak ve sadece belli saatlerde Atina ve Selanik’de yapılacak gösterilere katılım için belli aralıklarla geçişlere izin verilecek.

SYRIZA ÇAĞRI YAPTI

Ülke genelinde yaşamın durması ve yüzbinlerin sokaklara çıkması beklenirken hükümet partisi SYRIZA da genel greve katılım çağrısı yaptı. İşçi sendikaları ve kitle örgütleri SYRIZA’nın bu tutumunu iki yüzlü olarak ilan ettiler. SYRIZA, troyka yasalarına katılmadığını ancak başka alternatiflerinin de olmadığı propagandasını yaymaya çalışıyor.

GREVE KATILANLAR NE İSTİYOR?

* Emekli sandıklarının bütçelerindeki açıkları devlet ve işverenler doldurmalıdır.
* Sosyal güvenlik herkesin hakkıdır. Herkes zorunlu olarak sigortalı yapılmalı ve herkes sosyal güvence altına alınmalıdır.
* Herkese parasız sağlık ve eğitim hakkı verilmeli, işten atmalar yasaklanmalı, toplu sözleşme hakları tanınmalı ve aylık ücretler artırılmalıdır.
* Troyka ile imzalanan yasa tasarısı hemen geri çekilmelidir.

GAZETECİLER 24 SAATLİK GREV YAPTI

Sosyal sigortalar ve reformlara karşı karşı çıkan gazeteciler bugün gerçekleşmesi planlanan genel grevle ilgili haberleri kapsayabilmek için kendi grevlerini dün sabah başlattılar. Devlet ya da özel radyo ve televizyon kanallarında çalışan gazeteciler bu sabah 6.00’ya kadar haber programları sunmayacak.

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Şubat 2016 00:12
www.evrensel.net