Pratt Whitney’de sendika düşmanlığı

Pratt Whitney’de sendika düşmanlığı

THY’nin bünyesinde faaliyet gösteren, Uçak bakım onarım şirketi Pratt Whitney THY Teknik Uçak Motoru Bakım Merkezinde Birleşik Metal-İş’e üye olan işçilere istifa baskısı yapılıyor. Sendika tarafından yapılan açıklamada, “Sendikamıza üye olan işçiler, işveren ve Çelik-iş Sendikasının müdahalesi sonucunda zorla sendikamızdan istifaya ettirilip, yandaş Çelik-iş Sendikasına üye yapılmıştır” dendi. Açıklamada, istifa etmeyi kabul etmeyen işçilerin işten atılmakla tehdit edildiği belirtildi.

Baskılara son verilmesi çağrısı yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Pratt Whitney’de yaşananlar THY bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerin yandaş sarı sendikaya teslim edilmesi operasyonunun son halkasıdır. Hava-İş Sendikasının AKP Hükümeti tarafından teslim alınmasından sonra, metal iş kolunda faaliyet gösteren şirketler de Hak-İş’e bağlı sendikalara peşkeş çekilmektedir. Teknik AŞ’de yaşanan süreç şimdi de Pratt Whitney’de yaşanmaktadır.

Bu operasyon işçilerin sendika seçme özgürlüğüne saldırıdır. Sendika seçme özgürlüğü, uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınan anayasal bir haktır. Uluslararası bir şirket olan Pratt Whitney yaşanan sürece sessiz kalarak, suça ortak olmaktadır. Sendikamız bu yasa dışı ve insanlık dışı saldırıların peşini bırakmayacak. Hakları gasbedilen üyelerimizin mücadelesini sonun kadar sürdürecektir.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net