Bot patlak çıktı, 25 mülteci karaya döndü

Bot patlak çıktı, 25 mülteci karaya döndü

Bodrum'da Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na geçmek isterken bindikleri lastik botun kıyıdan ayrıldıktan 30 metre sonra patlak olduğunu farkeden 25 Suriyeli mülteci, tekrar karaya dönerek canlarını kurtardı.

Akyarlar Mahallesi, Aspat Mevkisi'nden bu gece yarısı Yunanistan'ın İstanköy Adası'na geçmek için 25 Suriyeli 7 metrelik lastik botla denize açıldı. Sahilden yaklaşık 30 metre kadar açıldıktan sonra patlak olduğu anlaşılan botun havası sönmeye başladı. Bunun üzerine sığınmacılar, tekrar karaya dönmeye çalıştı. Sığ alana yaklaştıklarında ise bot tamamen söndü. Bu sırada kendilerini farkeden balıkçıların haber vermesi üzerine gelen jandarma, 6'sı çocuk, 9'u kadın toplam 25 Suriyeliyi yakaladı.

Turgutreis Jandarma Karakolu'na götürülen mültecilerin arasındaki, bastonla bile yürümekte güçlük çeken 89 yaşındaki Zühra Ameni, Suriye'nin Halep şehrinden oğlu, gelini ve iki torunu ile yolculuğa çıktığını anlattı, "İki yıl önce Suriye'den ayrıldık. Perişan durumdayız. Varımızı yoğumuzu sattık. Defalarca kandırıldık. Son olarak gelinimin bileziklerini de satıp, bot temin ettik. Çocuklarıma, 'Bırakın burada öleyim. Siz gidin' diyorum, bırakmıyorlar. Çaresiz kaldım, bittim tükendim" dedi. Jandarmadaki işlemleri süren göçmenlerin işlemlerinin ardından Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Büro Amirliği'ne teslim edileceği bildirildi. (Muğla/DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER mülteciler