03 Şubat 2016 12:06

Washington Post’tan Erdoğan’a: Gazetecilik suç değildir

Amerikan Washington Post gazetesi başyazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi, hapisteki tüm gazetecilerin serbest bırakmasını istedi.

Paylaş

Washington Post, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün sadece gazetecilik faaliyetlerini yerine getirip, ifade özgürlüğü haklarını kullandıklarına dikkat çekti, “Bunlar suç değildir” dedi. Gazetenin başyazısı, “Türkiye’de atlatma habere ömür boyu hapis istemi” başlığını taşırken, gazete Türkiye’de gazetecilerin susturulmak istendiğini, bu yöndeki çabaların yanlış olduğunu vurguladı.

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi’nin despotu olma yolunda bir virajı daha döndü” diyen gazete, bu yorumuna gerekçe olarak Can Dündar ve Erdem Gül hakkında ayrı ayrı istenen bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezalarını gösterdi.

Dündar ve Gül için istenen cezaları “şok edici” olarak nitelendiren Washington Post’un başyazısında Dündar ve Gül’ün aldığı cezaların, şiddet içeren suçlar için uygun olabileceğini yazarken, “Türkiye Cumhurbaşkanı, gazeteciliği korkunç bir suç yapmakta kararlı görünüyor. Bu süreçte de bir NATO müttefiki olan Türkiye’yi demokrasiden daha da uzaklaştırıyor, otoriter rejim ve cahillik çukuruna yuvarlıyor.” dedi. 

Washington Post başyazısını şu satırlarla noktaladı: “Sayın Erdoğan, Cumhuriyet’ten iki gazeteci dahil, Türkiye’de hapisteki çok sayıda gazeteciyi serbest bırakmalıdır. Bu kişilerin yaptığı sadece gazetecilik faaliyetlerini yerine getirmek ve ifade özgürlüğü hakkını kullanmaktır. Bunlar da suç değildir.” (MEDYA SERVİSİ)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

DİSK'ten HDP'ye ziyaret: ‘Barış ve ekmek mücadelesi ortaklaşmalı’

SONRAKİ HABER

HDP yalan haberlere tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...