03 Şubat 2016 10:12

Kuzey Kore, yeni bir füze denemesi yapacağını duyurdu

Paylaş

Kuzey Kore, Uluslararası Denizcilik Örgütü(IMO), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) gibi uluslararası kurumları uzaya uydu fırlatmak için uzun menzilli füze denemesi yapacağı yönünde bilgilendirdi. Güney Kore yönetimi ise Kuzey Kore’nin uzaya uydu fırlatmak bahanesi ile askeri amaçlı uzun menzilli füze denemesi yapmak istediğini iddia etti. Güney Kore Devlet Başkanlık Sarayı Mavi Köşk’ten yapılan resmi açıklamada, Kuzey Kore yönetimini, böyle bir füze denemesi yapması halinde büyük bir bedel ödemek zorunda kalacakları konusunda uyardı.

Kuzey Kore, uluslararası kurumlara yaptığı bilgilendirmede, uydu fırlatma tarihini 8 ila 25 Şubat arasında olacağını ifade etti. Uzmanlar ise Pyongyang yönetiminin uydu fırlatma tarihini lider Kim Jong-un’un babası Kim Jong-il’in doğum günü olan Şubat 16’ya denk getireceğini öngörüyor.

ÇİN’DEN SIRA DIŞI KUZEY KORE ZİYARETİ

Çin’in Kore Yarımadası Sorumlusu ve 6’lı Görüşmeler Temsilcisi Wu Dawei dün Kuzey Kore’ye süpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti. Diplomatik kaynaklar, Wu’nun Kuzey Kore yönetimine, muhtemel uzun menzilli füze denemeleri yapmaktan çekinmesi yönünde Pekin yönetiminin mesajını götürdüğünü ileri sürdü. (CİHAN)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sur’da yasak, 9 mahallede kaldırıldı, 6 mahallede sürüyor

SONRAKİ HABER

Yıllık enflasyon Ocak’ta yüzde 9.58 ile iki haneye yaklaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...