03 Şubat 2016 04:57

Maltepeliler barışa çağırıyor

Paylaş

Fatih TORUM
İstanbul

Bölgede süren abluka ve savaş koşullarına karşı bir araya gelen Maltepeliler, ölümlerin durması, barış ortamının sağlanması ve 1128 akademisyen ile dayanışma göstermek için bir dizi eylem ve etkinlik yapmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili, Gülsuyu-Gülensu Mahallelerinde toplanan Barış Meclisi, Maltepe Forum, Gülsuyu-Gülensu Kadın Dayanışma Derneği, Maltepe Gençlik Kültürevi ile konuştuk. 

'KAPI KAPI DOLAŞACAĞIZ, GERÇEKLERİ ANLATACAĞIZ'

Emek Partisi Maltepe İlçe Örgütü Başkanı Enver Delibaş, barış için imza veren akademisyenlerin hedefe konulmasına tepki göstererek, “ ‘Barış olsun, çocuklar ölmesin’ dedikleri için bilim insanları hedefte. Akademisyenlerimizin sesi kısılmak, özgürlükleri gasbedilmek isteniyor. Kürt halkının çözüm, barış ve eşit haklar mücadelesini ezme peşinde olan hükümet ve saray, buna karşı çıkan herkesi teslim almayı umuyor” diye tepki gösterdi.  

Ölümlerin bir an önce durmasını, barış ve kardeşlik ikliminin tesis edilmesini talep ettiklerini ifade eden Delibaş, “Bütün bu çatışma ortamını fırsat bilen iktidar ve patronlar işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarına yönelik saldırılar gerçekleştiriyorlar. Emek Partisi olarak bizler de Maltepe Gülsuyu’da Abdullah Levent Tüzel’in katılımıyla gerçekleştirdiğimiz halk toplantısı ile Ortadoğu ve Türkiye’de yaşanan savaş politikalarını konuştuk. Bu toplantıda mahallede bulunan tüm kurumlara çağrı yaptık. 13 dernek ve siyasi partiyle Gülsuyu Barış Meclisini oluşturduk. Mahalleye yönelik hükümetin savaş politikalarını teşhir edeceğimiz aydın ve akademisyenlerin yanında olduğumuzu belirttiğimiz yaygın bilgilendirme çalışması yapacağız. Ev ev, kapı kapı dolaşarak  halka gerçekleri anlatacağız” dedi.  Delibaş, 14 Şubat tarihinde üç kolda, mahallede yürüyüş gerçekleştireceklerini de duyurdu. 

‘HERKES  MAHALLESİNDE SES ÇIKARMALI’

Gülsuyu-Gülensu Yaşam Dayanışma Merkezi Başkanı Yücel Demir de, “Memleketin her tarafı sessiz. AKP korku iklimi yaratıyor, aydınları tehdit ediyor, gözaltına alıyor, soruşturmalar açıyor. Aydınların fikir ve ifade özgürlüğüne sahip çıkması gerekiyor. Bölgede 80 yaşında neneler, dedeler; 3 aylık bebekler öldürülüyor. Herkes kendi mahallesinde ses çıkarmalı. Ölümlere dur demeliyiz.” Muhalif olan her kesimin sesinin susturulmak istendiğini ifade eden Gülsuyu Güzelleştirme Derneği Başkanı Ali Şengül de, saldırılara sessiz kalınmaması gerektiğini ifade ederek, “Sur’da, Cizre’de, Silopi’de kadın ve çocukların, sivil halkın öldürülmesi kabul edilebilir değildir. Saldırıların boşa çıkartılması gerekiyor. Ayrıca yıkılan kentlerdeki TOKİ’nin göreve çağırılıp kentlerin yağmaya açılması bugün Gülsuyu’da aynı sorunu yaşayan emekçilerle, bölgedeki emekçilerin kaderlerinin bir olduğunu gösteriyor” diye konuştu. 

Gülsuyu-Gülensu Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Sevgi Delibaş da, bölge illerinde aylardır devam eden sokağa çıkma yasakları ve ablukalara karşı barışın yeniden tesisi için bütün mahalleliyi dayanışmaya çağırdıklarını anlattı. Kadın Dayanışma Evi olarak abluka altında yaşam mücadelesi veren insanlara ulaştırmak için acil ihtiyaçları toplayıp götürmek istediklerini söyleyen Delibaş, “Yaşanan acıların paylaşılması, destek olunması, insan olarak, kadın olarak boynumuzun borcudur. Kuru erzak, çocuk maması, çocuk bezi, ilaç gibi temel ihtiyaçları toplayarak barış köprüsünü dayanışma ile kurmak istiyoruz” diye devam etti. Gülsuyu-Gülensu Kadın Dayanışma Derneği Yöneticisi Zehra Demir de, “7 Haziran’dan beri ölüm haberleri geliyor, içimiz kanıyor. Ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Mahallede oluşan meclisle birlikte hareket ediyoruz. Sokak sokak gezip çağrılar yapacağız” dedi. 

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILACAK

Çorum Mecitözü Dağsaray Köy Derneği Başkanı Hüseyin Kaya da, akan kanın durmasını istediklerini ifade ederek şöyle devam etti: “Hayatın normalleşmesini istiyoruz. Aydınların imzalarına bile tahammül edemiyorlar. Dernek olarak aydınlarımızın yanındayız. Bu saldırıları hep birlikte durdurabiliriz.”  Maltepe Forumu Sözcüsü Ali Kemal İpek de, AKP’nin 7 Haziran seçiminden sonra savaş politikalarını devreye soktuğunu ifade etti. Kürt halkına yönelik saldırılara, insan olarak karşı çıkmak gerektiğini söyleyen İpek, kısa bir süre içinde barış için imza veren akademisyenlere de destek vermek için bir imza kampanyası başlatacaklarını duyurdu. İpek, işçi sınıfının da barış için harekete geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Maltepe Gençlik Kültürevi Üyesi İlayda Türkel de; “Şu anki duruma baktığımız zaman hükümetin gençler üzerindeki politikalarında gördüğümüz gibi ülkenin dört bir yanında başta gençler olmak üzere insanlar din ve milliyetçilik ile kutuplaştırılmak isteniyor. Bunun için tüm gençliği barış mücadelesinde yer almaya davet ediyoruz” dedi. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Haiti’de çocuklar çamurdan kurabiye yiyor

SONRAKİ HABER

Amedsporlu Deniz Naki: Barış demekten başka çaremiz yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...