3 işçinin yaşamını yitirdiği Fi Side şantiyesinde işin durdurulması kararı varmış

3 işçinin yaşamını yitirdiği Fi Side şantiyesinde işin durdurulması kararı varmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, İstanbul Esenyurt'taki Fi Yapı inşaatın asansöründe meydana gelen iş cinayeti ile ilgili teftiş sonucu düzenlenen rapora istinaden işyerinin tamamında işin durdurulmasına karar verildiğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamsında iş cinayetinin meydana geldiği bloklarda iş durdurma kararının olduğu açıklandı

Konuyla ilgili açıklama şöyle;

“Sonuncusu 27.05.2015 tarihinde olmak üzere değişik tarihlerde dört kez işveren tarafından noksan hususların giderildiği ve işin durdurulmasının kaldırılması talebi üzerine iş müfettişlerince inceleme teftişi yapılmış, bu teftişler sonucunda A3,A4,C2,B1,B2,B3 ve dükkânlarda durdurmanın kaldırılmasına karar verilmiştir. 

Ancak A1, A2, A5, A6, A7, A8, A9, A10, B4, B5, B6, C1, C3, C4 bloklarda işin durdurulmasının devamına karar verilmiştir. Bahsi geçen kaza ise durdurulmuş bloklarda meydana gelmiştir. 

01.02.2016 tarihinde meydana gelen iş kazası sonrasında iş müfettişlerince yapılan inceleme sonucu elde edilen bilgiler şöyledir;

•İş kazasının A9 ve A10 Bloklar arasında kurulu bulunan dış cephe asansöründe, asansör kabininin 20. normal kat seviyesinde motor bölümünden ayrılarak aşağıya düşmesi sonucu meydana gelmiş olduğu,

•İş kazası sonucunda 3 çalışan hayatını kaybettiği,

•Kazanın meydana geldiği dış cephe asansörü incelendiğinde, asansörün motor kısmının 20. normal kat seviyesinde ray üzerinde kaldığı, kabin kısmının ise motor bölümüyle aradaki bağlantı elemanlarının koparak ayrılması sonucu zemine düşmüş olduğu tespit edilmiştir.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net