02 Şubat 2016 18:52

Cihatçıların Cenevre’ye katılımında anlaştılar

Paylaş

Suriye’de yaklaşık 5 senedir süren krize çözüm bulmak iddiasıyla devam eden ‘Cenevre görüşmelerine’ Ahrar’uş Şam ve İslam Ordusu’ndan iki temsilcinin katılacağı belirtildi. Rus haber ajansı Interfax, bu iki cihatçı örgütün Suriye görüşmelerine katılacağını iddia etmişti. Rusya ise cihatçıların katılımına karşı çıkıyordu.  AKP ve Riyad Hükümeti tarafından desteklenen el Kaide bağlantılı Ahrar’uş Şam ve Suudi Arabistan destekli İslam Ordusu, Suriye’de Alevi köylerinde yaptıkları katliamlarla biliniyor. 

Sputniknews’in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Cenevre’deki Suriye görüşmelerine Ahrar’uş Şam ve İslam Ordusu’ndan temsilcilerinin katılması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’deki temaslarını sürdüren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan’la görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Ahrar’uş Şam ve İslam Ordusu’nun Cenevre’deki görüşmelere ‘bireysel düzeyde’ katılacağını söyleyen Lavrov, “Bu grupların görüşmelere katılacak olması, onların meşru olduğu ya da terörist olmadığı anlamına gelmiyor” dedi.

SURİYE HÜKÜMETİNE ŞART

Suriye görüşmelerine katılmak üzere Cenevre’de bulunan İslam Ordusu liderlerinden Muhammed Alluş da, Suriye’de sahadaki durum değişmedikçe görüşmeler konusunda pek umutlu olmadığını çünkü hükümetin bir iyi niyet belirtisi göstermediğini söyledi. Gazetecilere açıklama yapan Alluş, “Sahada hiçbir değişiklik olmadı. Durum bu şekilde devam ettiği sürece iyimser değiliz. Rejim bir çözüme ulaşma konusunda iyi niyet göstermiyor” dedi.

Riyad destekli Yüksek Müzakere Heyeti, Suriye hükümetiyle doğrudan olmayan görüşmelere başlamak için Şam çevresinde ordunun kuşatmasının kaldırılmasını istiyor.

ABD, MÜSLİM İLE CENEVRE’Yİ GÖRÜŞTÜ 

ABD Dışişleri Bakanlığı, PYD Lideri Salih Müslim ile Cenevre’deki Suriye görüşmelerini ve IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlara ilişkin görüşme yaptıklarını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Anthony Blinken’ın PYD Lideri Salih Müslim ile görüştüğünü doğruladı. Görüşmenin telefon ile gerçekleştiğini belirten Kirby, Blinken’ın görüşmede Dışişleri Bakanı John Kerry’nin siyasi sürecin ilerlemesinin önemine ilişkin açıklamalarını bir kez daha vurguladığını belirtti. Ayrıca IŞİD ile mücadelede devam eden iş birliğinin de ele alındığını kaydetti. ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon Temsilcisi Brett McGurk’un Kobanê’ye ziyareti konusunda da konuşan Kirby, ziyaret ile Kobanê’deki operasyonun yıl dönümüne dikkat çekilmek istendiğini belirtti. McGurk’un temasları hakkında da bilgi veren Kirby, Suriye Demokratik Konseyi ve sivil yönetim yetkilileri ile görüştüğünü dile getirdi. Kirby, ziyaretin bir süreden bu yana planlandığını sözlerine ekledi. 

MENNA: ERDOĞAN CİHATÇI REJİM İSTEDİ

Suriye’de Rojava’nın Derik kentinde 42 temsilciden oluşan katılımla kurulan Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı Heysem Menna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de cihatçı bir rejim istediğini söyledi. Cumhuriyet’e konuşan Menna, Erdoğan’la ilgili, “Erdoğan hapisteyken ben onu savunan uluslararası yargı gücündeydim. Onu savunan insan hakları savunucularından biriydim. Ama o aşırıcılardan yana oldu. Bizim demokrasiye ihtiyacımız var. Niye sizin laik demokratik bir sisteminiz, anayasanız var da Suriye halkının buna hakkı yok? Türk politikasını gözleyen biri olarak şunu söyleyebilirim ki, Erdoğan’ın Suriye’de isteği hiçbir zaman demokrat, laik bir Suriye olmadı; İslamcı ve cihatçı oldu” İfadelerini kulladı. PYD Eş Başkanı Salih Müslim görüşmelerde yer almadığı sürece Cenevra görüşmelerinin süremeyeceğini belirten Menna, “Onların bize ihtiyacı var, çünkü kuzeyden güneye Suriye topraklarının yüzde 16’sında egemenliğimiz var. Biz organize olmuş tek siyasi gücüz, biz laik demokratların en güçlü cephesiyiz” dedi. (DIŞ HABERLER)

 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Zamlar vatandaşın belini büktü

SONRAKİ HABER

Bakanlığın hiçbir hedefi tutmadı zeytinyağı fiyatı 2 yıl öncesine göre yüzde 250 arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...