Zamlar vatandaşın belini büktü

Zamlar vatandaşın belini büktü

Ayfer ÜNALDI
Ankara

Asgari ücretin 1300 TL olmasının ardından birçok gıda maddesine, elektiriğe, doğalgaza zamlar geldi. Ankara’da ise yüzde 25 zamla birlikte ekmeğin fiyatı 1 TL oldu. Ankara’nın Sincan ilçesinden emekçiler zamların katlanılmaz hale geldiğini anlatıyor.

Halk ekmek büfesi önündeki sırada bulunan 3 çocuk annesi Asuman, ekmeğe yapılan bu zammın sırtlarına bir yük daha bindiğini ve aylık ekmek masraflarının ortalama 200 – 250 TL olduğunu söyledi. Feride ise kendisinin emekli olduğunu belirterek, “Asgari ücrete yapılan zam bizim geçimimizi rahatlatması gerekirken sırtımızda daha ağır bir yük oluşturuyor. Sadece ekmeğe değil gıdalara, elektriğe ve suya yapılan zamlarla, asgari ücrete yapılan zam daha cebimize girmeden çıktı” dedi. 

Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan bir işçi, “Asgari ücrete yapılan zamla ardından yapılan diğer zamlarla adeta kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar. Bizim fabrikamızda arkadaşlarla bu durumu konuştuğumuzda ‘ne yapabiliriz’ diyoruz. Bu durumdan kurtulma yolu ise asgari ücrete yapılan zam farkının her işçinin maaşına yansıtılmasıdır” diye konuştu. 

Yasemin ise eşinin asgari ücretin üstünde çalıştığını söylüyor. Asgari ücrete yapılan zammın eşinin maaşında bir fark yaratmadığını ifade eden Yasemin, zamlar nedeniyle asgari ücret artışına sevinemediklerini dile getirdi. Zamlar nedeniyle kemerleri sıkmaya başladıklarını anlatan Yasemin, “Evden eşim ve çocuklarım çıktığında kombiyi kapatıyorum. Akşam çocuklarım geldiğinde ise tekrar açıyorum ve bu şekilde tasarruf yapmaya çalışıyoruz. Çocukların hasta olmaması için adeta dua ediyoruz” dedi. 

‘4 AYDIR ÜCRET ALAMIYORUM’

Organize sanayi bölgesinde çalışan diğer bir işçi ise; 4 aydır çalıştığı fabrikadan ücret alamadığını belirterek “Söylemeye utanıyorum ama inanır mısınız daha kombinin düğmesine dokunamadım. Eşim ve ben battaniye ile evde oturuyoruz. Organize sanayi bölgesinde birçok fabrikaya başvuru yaptım ancak hiçbirinden geri dönüş yapılmadı. 4 aydır kiramı ve kredi taksitlerimi ödeyemiyorum” diye konuştu. 

www.evrensel.net
ETİKETLER Ankarazam