Taş: Başkanlık gelirse savaş Sur ve Cizre ile sınırlı kalmaz

Taş: Başkanlık gelirse savaş Sur ve Cizre ile sınırlı kalmaz

Sur’da saldırılar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ailelere topladıkları yardımları ulaştırmak amacıyla Diyarbakır’a gelen ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Türkiye kamuoyuna yaşanan savaşın başkanlık rejimini inşa etme savaşı olduğunu anlatmak zorunda olduklarını söyledi. AKP’nin başkanlığı elde etmesiyle savaşın Sur ve Cizre ile sınırlı kalmayacağının altını çizen Taş, “Neden Kürt halkının özerklik talebi etrafında bir arada yaşamayalım ki?” dedi.

Diyarbakır’da yaşanan katliamlara karşı nöbet eyleminde bulunan sağlık ve eğitim emekçilerini de ziyaret eden Taş, Türkiye kamuoyuna AKP’nin başlattığı savaşın başkanlık rejimini inşa etme savaşı olduğunu anlatmak zorunda olduklarını söyledi. AKP’nin 21. yüzyılda Kürtlerin statü elde etmesinin önüne geçmek istediğini ifade eden Taş, “AKP’nin Kürtlere karşı savaş başlatma nedenini ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ iradesi, Rojava da ortaya çıkan tablo ve Kürtlerin 21’inci yüzyılda yeniden tarih sahnesine çıkmalarıdır” dedi.

“Eğer bu savaşı durduramazsak başkanlık rejimini de durduramayız” diyen Taş, şöyle devam etti: “Başkanlık rejimini durduramazsak sivil diktatörlük olgusunu da ortadan kaldıramayız. Bu savaşı kazanan AKP, başkanlık rejimini de hayata geçirir. Başkanlığı kazandığı noktada savaş Sur’la, Cizre’yle sınırlı bir savaş olmaktan da fazlasıyla çıkar. Çünkü bütün bölgenin savaşı haline dönüşür. Türkiye’nin batısında yaşayan yurttaşlarımızın bu gerçeği görmesi gerekiyor.” (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net