Türk-İş'e bağlı 5 sendikadan tazminat hakkı için ortak mücadele çağrısı

Türk-İş'e bağlı 5 sendikadan tazminat hakkı için ortak mücadele çağrısı

Belediye-İş, DERİTEKS, TÜMTİS, Tez Koop-İş, TGS İstanbul şubeleri yaptıkları ortak açıklamayla kıdem tazminatı hakkına sahip çıkmak için ortak mücadele çağrısı yaptı.

Şubeler adına ortak açıklamayı okuyan Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir, AKP'nin Türkiye işçi sınıfının  uzun mücadeleler ve bedellerle kazandığı haklarına saldırısının sürdüğünü söyledi. Hükümetten yapılan açıklamalara değinen Özdemir "Güvenceli çalışmanın yakın gelecekte tamamen ortadan kalkacağının sinyalleri veriliyor” dedi.

Özdemir hükümetin “güvenceli esneklik” olarak tarif ettiği uygulamasının işçiler için ne anlama geldiğini şöyle sıraladı: “Bütün çalışma yaşamında iş güvencesini ortadan kaldırmak, taşeronlaştırmayı yaygınlaştırmak, istihdam bürolarıyla işçiler için modern köle pazarı alanlarını genişletmek.”

Kürt illerinde yaşanan savaş ortamına da dikkat çeken Özdemir, şöyle devam etti: "Savaşlarda en çok biz işçi ve emekçiler etkilenmektedir. Bizler Kürt sorununun çözümü konusunda tarafları tekrar bir araya getirerek çatışma ortamına son verme ve hemen barış çağrısı yapıyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net