'Sıkı yönetim dönemlerinde bile bu manzarayla karşılaşmadık'

'Sıkı yönetim dönemlerinde bile bu manzarayla karşılaşmadık'

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) çağrışıyla Botan Yürüyüşüne katılan Halkların Demokratik Partisi Ankara İl Örgütü Eş başkanları ve yöneticileri izlediklerini ve yaşadıklarını aktardı. HDP Genel Merkezinde yaptıkları açıklamada konuşan HDP Ankara İl Örgütü Eş Genel Başkanı İbrahim Binici, en sıkıyönetim döneminde bile olmayan bir manzara ile karşılaştıklarını söyledi. 

HDP Ankara İl Eş Başkan'ı İbrahim Binici, çözüm için 24 Ocak'ta yola çıktıklarnı ancak Pozantı girişinde abluka ile karşılaştıklarını, iki saat beklediklerini  anlattı. "AKP Hükümeti yapmak  istediğini sızdırmamak adına böyle bir yöntem geliştirdi" diyen Binici, Kızıltepe ilçe sınırında bambaşka bir manzara ile karşılaştıklarını aktardı. “Mardin Valiliğinin uygulamaları sıkıyönetim döneminde bile eşine rastlanır bir şey değildi” diyen Binici büyük bir baskı, sindirme ve sahip çıkmama ile karşılşatıklarını ifade etti. Nusaybin'e sabah saatlerindeulaştıklarını söyleyen Binici, 90'lı yıllarda asit kuyuları deneyimlerinen yola çıkarak bugün insanların gazla, gerçek mermiyle daha fazla şiddete maruz kaldığını söyledi. Cizre'de yaşananların Türkiye halklarına duyurulmaması için çaba harcandığını belirten Binici, "Lice 3 kez boşaltıldı ve daha sonra halklar kendi topraklarına döndü. Lize'yi yeniden kurdu. Bu şiddet durumu çözüm getirmez. Bir an önce Sayın Öcalan'a görüşmelere dönülüp demokratik çözüm siyasetine geçilmelidir” şeklinde konuştu. 

'KOBANÊ'YE GİDİŞLER GİBİ BOTAN'A DA GİDİLMELİ'

HDP Ankara İl Yöneticisi Barış annesi Yıldız Bahçeci ise “Bir anne olarak, içi yanan bir Kürt kadını olarak Botan yürüyüşüne katıldım.” dedi. Herkesin, çatışma bölgelerine gidip yaşananları görmesi gerektiğini ifade eden Bahçeci, “AKP Hükümeti Diyarbakır'a gitti. Kürt sorunu benim sorunumdur dedi. Ankara'ya geldiğinde bu sorunun panzehiri de olmasa ben bunu içeceğim. Bu sorunu çözeceğim demişti” diye konuştu. AKP ve Erdoğan'ın 13 yıl halka umut verdini belirten Bahçesi, ellerindeki en büyük silahın başlarındaki beyaz tülbent olduğunu kaydetti. Bahçesi şunlerı söyledi: "Biz bu beyaz tülbentle hem çocuklarımızın cenazesini gömdük hem de barışı haykırdık." 

Bir diğer İl Yöneticisi Öznur Şahin de silahlı güçlerin bölgede bir sindirme politikası izlediğini dile getirdi. Kürt halkının bu duruma direnç gösterdiğini ve batıdan gidenlerin halka moral verdiğini ifade eden Şahin, “Botan'a, insanların Kobanê sürecinde olduğu gibi gidişlerin olması gerekiyor. Oradaki halka moral vermek için gitmek gerekiyor” dedi. Bölgede yaşayan insanların hükümete ve çözüm sürecine olan güvenlerinin bittiğini söyleyen Şahin, güveni yeşerteceklerini, barışı haykırdıklarını  ve çözüm sürecine dönülmesi gerektiğini vurguladı. (Ankara/EVRENSEL) 

www.evrensel.net