Dündar ve Gül’e aydınlardan destek: Dündar ve Gül'ün işlediği suçu işliyoruz

Dündar ve Gül’e aydınlardan destek: Dündar ve Gül'ün işlediği suçu işliyoruz

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün gazetecilik faaliyetlerinden dolayı 2 kez müebbet hapis istemiyle yargılanmasına tepki gösteren aydın, akademisyen, yazar ve sanatçılar İstanbul ve Ankara'da "Biz de bu suçu işliyoruz" diyerek kendilerini ihbar etti.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında 2 kez müebbet hapis istemiyle açılan davada gazeteciliğin yargılanmasına tepki gösteren aralarında yazar ve akademisyenlerin de bulunduğu 16 kişi, "Biz de bu suçu işliyoruz" diyerek, kendilerini ihbar etti. Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen grup Dündar ve Erdem'in yargılanmasına gerekçe olarak gösterilen "İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar" mahşetiyle çıkan Cumhuriyet gazetesi kupürlerini taşıdı. 

Burada grup adına kısa bir açıklama yapan Prof. Dr. Baskın Oran, işi haber yapmak ve yazmak olan gazetecilerin casusluktan yargılanması davasıyla karşı karşıya olduklarını vurgulayarak "Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş şey, adam casusluk yapıyor bunu yabancı ülkelerle paylaşmak yerine gazetede yayınlıyor. Biz kendilerini desteklemek için buraya geldik. Bu yazıları biz yazmadık ama altını imzalayarak bütün kanuni sonuçlarına razıyız demek için geldik" diye konuştu. 

Açıklama ardından adliye binasına geçen grup, hazırladıkları dilekçeleri savcılığa sunarak kendilerini ihbar etti. 

AYDINLAR, İSTANBUL ADLİYESİ'NE GİREREK KENDİLERİNİ İHBAR ETTİ

İstanbul'da da Gül ve Erdem için destek açıklaması yapan aydın ve sanatçılar Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde yaptıkları basın açıklaması ile yargılamayı protesto etti. 

Ellerinde Dündar ve Gül'ün tutuklanmasını gerekçe gösteren haberlerin bulunduğu gazeteyi taşıyan aydınlar adına açıklamayı gazeteci-yazar Şanar Yurdatapan yaptı. 21 yıl önce Yaşar Kemal'in yazdığı bir kitaptan dolayı 185 kişinin yargılanmasında da bu kampanyayı yaptıklarını anımsatan Yurdatapan, "21 yıl sonra tekrar Can Dündar ve Erdem Gül'ün yazdıkları suçsa biz de bu suçu yapıp kendimizi ihbar ediyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından, Bahadır Altan, Ferhat Tunç, Gülşen İşeri, Rakel Dink, Arat Dink, Şanar Yurdatapan, Halil Vecdi Sayar, Necmiye Alpay ve M. Celal Başlangıç Dündar ve Gül'ün yargılandıkları haberleri çevredeki yurttaşlara dağıttı ve adliye içine girerek kendilerini ihbar etti. (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Şubat 2016 12:06
www.evrensel.net