Kadınlar barış için sokağa çıkıyor: Ölümden değil yaşamdan yanayız

Kadınlar barış için sokağa çıkıyor: Ölümden değil yaşamdan yanayız

Barış İçin Kadın Girişiminin çağrısıyla 15 Ocak’ta başlatılan “Ölümden değil, yaşamdan yanayız” kampanyası kapsamında binlerce kadın, bugün Kadıköy’de iki iskele arasında buluşup barış taleplerini dile getirecekler.

‘#Barışa1000Kadın’dan 1’i olun’ çağrısıyla saat 13.00’te gerçekleşecek eylemde kadınlar, beyaz tülbentleri ve ellerinde “Barışa 1000 kadın”, “Ölümden değil, yaşamdan yanayız” ve “Barış ve hakikat hakkımızı savunuyoruz” yazan dövizleriyle oturma eylemi başlatacaklar.

Sosyal medyada “Barışa 1000 Kadın” etiketiyle paylaşılan barış mesajlarının da okunacağı eylemde slogan atılmayacak. “Kurşunlara karşı yükselen zılgıtlara ses katıyoruz” diyen kadınlar direniş halayıyla eylemlerini sonlandıracak.

BARIŞIN RENGİ BEYAZ

Barış İçin Kadın Girişiminden Akademisyen Nükhet Sirman, bugün gerçekleşecek olan eylemle ilgili şöyle konuştu: “Eylem sosyal medyada çok geniş paylaşılıyor, toplumun her kesiminden barış çağrısı geliyor. Katılımın da bu sebeple çok geniş kesimlerden sağlanacağını düşünüyoruz. Bizler bu kitlesel eylemle bölgede hakim olan vahşetle yaşayamadığımızı ve nefessiz kaldığımızı anlatmak istiyoruz.”

Eylemdeki beyaz tülbent vurgusunu, bölgede halkının yaralılarını ve ölülerini kurtarabilmek için bayrak olarak kullanmasından kaynaklı olduğunu söyleyen Barış İçin Kadın Girişiminden Sarya Tunç, “Beyaz barışın rengidir, Kürt kadınlarının temsilidir. Bu yüzden bugün yapılacak eylemde barış talebimizi beyaz tülbentlerimizle yineleyeceğiz. Kadınların sokağa çıkmakta bu kadar zorlandığı bir coğrafyada bir de savaş yüzünden evlere hapsediliyor kadınlar. Evlere hapsolmamak için, barış talebimizi hep bir ağızdan haykırmak için bütün kadınları direniş halayımıza çağırıyoruz” dedi.

BİRÇOK İLDE EŞ ZAMANLI EYLEM

Kadıköy’de yapılacak eylemle eş zamanlı olarak birçok ilde de eylemler yapılacak. Eylemlerin Ankara ayağında kadınlar saat 13.00’te Kuğulu Park’ta toplanarak 1 saat süreyle devam eden kampanyaya imza toplamaya devam edecekler. Ankara Kadın Platformundan Yurdagül Çabat, “Bir zincir oluşturarak Kuğulu Park’tan Yüksel Caddesi’ne yürüyeceğiz ve orada bir basın açıklaması okuyarak Kadıköy’e ses vereceğiz” dedi.

Antalya Yavuz Özcan Parkı’nda da kadınlar bir araya gelerek barış taleplerini dile getirecek. Kadınlar, kağıtlardan yaptıkları barış güvercinlerini ağaçlara asarak beyaz tülbentleriyle oturma eylemi yapacak. “Barış İçin Kadınlar El Ele”den Aynur Seyrek, “Bölgede sıcak günler yaşanıyor, biz neler yapabiliriz diye yola çıktık ve bu eylemi yapmaya karar verdik. Kadınlar ve çocuklar savaşa dahil ediliyor, her gün ölüm haberleri alıyoruz. Barış için ne kadar ses çıkarabilirsek o kadar iyi” dedi.

BARIŞA BİNİ AŞKIN KADIN İMZA ATTI

Barış İçin Kadın Girişimi geçtiğimiz eylül ayında 9 gün süren ablukanın ardından Cizre’ye giderek, bölgedeki kadınlara dayanışma mesajı vermişlerdi. ‘Barışa nöbet’ eylemleriyle Cizre’deki gözlemlerini ve şahitliklerini batıdaki kadınlara aktaran Barış İçin Kadın Girişimi, bölgede savaşın dozunun arttırmasıyla birlikte yeni kampanyalar başlattı. Barış İçin Kadın Girişimi ve çok sayıda kadın örgütünün girişimiyle başlatılan ‘Ölümden değil, yaşamdan yanayız’ kampanyası kapsamında, İstanbul’un birçok noktasında barış stantları açılarak barış için imza toplandı. İmzalar yalnızca açılan stantlarda toplanmadı.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği birçok dernek ev ve iş yerini ziyaret ederek imza topladı. İmza kampanyası yanında bölgeye göndermek üzere kuru gıda erzak da toplayan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, 10 gün sonra toplanan erzakları bölge halkına gönderecek. Sultangazi ve Kağıthane'de ise Emek Partili kadınlar, kampanyanın bir parçası olarak stantlar açarak, ev ve işyerlerini gezerek imza topladılar. 

‘Barışa 1000 Kadın’ kampanyası kapsamında bireysel ve kurumsal binlerce imza toplayan kadınlar, toplanan imzaları 2 Şubat’ta, Ankara’ya giderek Meclis Başkanlığı ve Mecliste bulunan siyasi partilerin kadın temsilcilerine verecek. Kürt illerinde yaşanan katliamlara karşı sosyal medya üzerinden de bir kampanya başlatan kadınlar, “Barış istiyorum çünkü…” cümlesiyle başlayan 100 karakterlik barış dileklerini kağıda, beze, duvara, tezgaha yazıp fotoğraflayan kadınların görüntülerine www.yasamdanyanayiz.com sayfasının “Barışa 1000 Kadın” bölümünde yer veriyor. Kampanya 6-7 Şubat’ta Diyarbakır’da bin kadının katılımıyla yapılacak barış nöbeti eylemi ile sonlandırılacak. Barış İçin Kadın Girişimi, tüm kadınlara bölgedeki kadınların sesini duyurmak için Diyarbakır’da yapılacak olan barış nöbetine de katılma çağrısında bulundu.

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ocak 2016 13:45
www.evrensel.net