Renault işçisi zam için ortak mücadele istiyor

Renault işçisi zam için ortak mücadele istiyor

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Ek zam talebiyle başlattıkları eylemleri sürdüren Renault işçileri fabrika yönetiminin “zorunlu mesai” çağrısına bir kez daha “Ek zam yoksa fazla mesai de yok” yanıtını verdi. Pazar günü (bugün) için bir kez daha işçilerden fazla mesai yapmasını isteyen yönetim bir yandan da patron sendikası MESS’in avukatlarını çağırdı. Eylem nedeniyle oluşan zararı gösteren yönetimin, zararın MESS tarafından karşılanmasını istediği bildirildi. MESS’in üyesi olan patronları yalnız bırakmadığını belirten Renault işçileri, “Sendikamız Birleşik Metal-İş’e soruyoruz. Sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde asgari ücretten kaynaklı ek zam talebi yok mudur? Eğer varsa biz niye yalnız bırakılıyoruz. Renault işçisini yalnız bırakmak ateşin içine atmak demektir. O nedenle sendikamız bizi yalnız bırakmayacağı eylem kararlarını bir an evvel almalıdır” çağrısında bulundu.

Fabrika yönetiminin zorunlu mesaiye kalın çağrısını fabrika içinde tartışan Renault işçileri, “Biz işçiler olarak mesaiye kalmamakta kararlıyız. Bu kararımızı Pazar günü (bugün) hem patrona hem de MESS’e göstereceğiz. Fabrikada huzur isteyen işçinin taleplerine açık olur. Hem isteklerimizi karşılamayacaksınız kârınıza kâr katacaksınız, sonra da huzurlu bir ortamada sorunsuz çalışın diyeceksiniz. Hep bana hep bana artık yeter. Biz kararımızı verdik kararlıyız. Taleplerimiz karşılanana kadar ne zorunlu ne de gönüllü mesaiye kalmayacağız” dedi.

RENO İŞÇİSİNİ ATEŞE ATMAYIN

Ek zam talebiyle başlattıları eylemlemlerde yalnız kaldıklarını söyleyen bir başka Renault işçisi; “Bu talep sadece bizim talebimiz değil ki. Bizi böyle yalnız bırakmasınlar. Karşımızda hem Renault patronu hem de MESS var. Bu zorlu mücadeleyi diğer fabrikalarda başlayacak olan destek eylemleriyle daha rahat dağıtabiliriz” dedi. Üyesi oldukları Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikalarda hiçbir hareketin olmamasına tepki gösteren bir diğer işçi ise şunları söyledi: “Ek zam talebimiz var duyan yok. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu işyerlerinde de yaprak kıpırdamıyor. Bütün yükü Renault işçilerinin sırtına yıkmak kimseye fayda sağlamaz. Türk Metal’den istifa edip 13 gün boyunca direniş gerçekleştirdik ve bazı haklar kazandık. Biz o gün sendikasız bu hakları kazandık. Şimdi Birleşik Metal-İş’te örgütlendik daha da güçlü olmamız gerekirken gene yalnızız, değişen hiçbir şey yok. Ben çok merak ediyorum ve sendikamıza soruyorum: Sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde asgari ücretten kaynaklı ek zam talebi yok mudur? Eğer varsa biz niye yalnız bırakılıyoruz? Sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde bizi yalnız bırakmamak için eylemler yapmasını bekliyoruz. Ek zam istediğimiz için bize yönelecek saldırıları geri püskürteceksek sendikamızın örgütlü olduğu diğer işyerleriyle birlikte hareket ederek gerçekleştirebiliriz.”

Eylemlerin çok kritik bir aşamaya geldiğini ve patronun daha da sert önlemler almaya yöneleceğini ifade eden bir başka Renault işçisi, “Çok daha fazla dayanışmaya ihtiyacımız var. Bunun yapılmaması Renault işçisini yalnız bırakarak ateşin içine atmak demektir. O nedenle sendikamızın bizi yalnız bırakmayacağı eylem kararlarını bir an evvel almalıdır” diye konuştu.

KAZANMAK İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ

Ek zammın sadece kendi talepleri olmadığını söyleyen bir başka Renault işçisi; “Mayıs ayında yaptığımız eylemler sonrası kazandığımız haklar MESS grubunda olan bütün fabrikalarda uygulandı. Birleşik Metal-İş Sendikası üyeleri de o süreçte hiçbir eylem yapmadan yararlanmışlardı. Bugün de ek zam talebi için başlattığımız eylemlerde yalnız bırakılıyoruz. Yaptığımız eylemler sonucu yeni haklar kazanılırsa biz de yararlanırız düşünceleri varsa bunun çok yanlış olacağını bilmeliler. Eğer MESS’e ve patronlara karşı birlikte mücadele etmezsek bizimle birlikte bütün metal işçileri de kaybeder” dedi.

www.evrensel.net