30 Ocak 2016 18:14

Ak Nişasta patronuna 'İşçinin iradesine saygı göster' çağrısı

Paylaş

DİSK/Gıda-İş Sendikası, Lüleburgaz’da, Evrensekiz Yolu üzerinde bulunan Ak Nişasta Fabrikası önünde, işten atmaları ve sendikalı işçiler üzerinde uygulanan baskıları protesto etti. Basın açıklamasına işçiler, sendika ve siyasi partiler de katıldı.

Lüleburgaz’a panelde konuşmak için gelen İstanbul Milletvekili Ali Şeker ile Hukukçu Efkan Bolaç'ın dışında, Gıda-İş Merkez Yöneticisi Nejdet Çalışkan, Genel-İş Trakya Şube Yöneticisi Necmi Arda, Emekli-Sen Lüleburgaz Şube Başkanı Kemal Andoğlu, Gıda-İş Trakya Bölge Temsilcisi Cengiz Atlı, Danone işçileri, EGO’dan atılan işçiler, siyasi partilerden CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Özgür Kaya, Emek Partisi Lüleburgaz İlçe Başkanı Aytekin Bulut, CHP’li gençler, Emek Gençliği, sendika ve siyasi parti üyelerinin destek verdiği basın açıklamasını Danone İşyeri Temsilcisi Ahmet Can Hasköylü okudu.

Sık sık sloganlarla kesilen basın açıklamasının tam metni şöyle:

"İşçi arkadaşlarım, emek dostları, basın emekçileri; basın açıklamamıza hoş geldiniz...
Bildiğiniz gibi, Ak Nişasta işçileri Anayasadan gelen haklarını kullanarak, sendikamız Gıda-İş'e üye oldular. Sendikaya üye olmak, bir suç, bir kabahat değildir, bir haktır... Sendikaya üye olarak işçiler, kötü çalışma koşullarını iyileştirmek, kuralsız çalışmanın önüne geçmek, ücretlerini arttırmak, sosyal haklarını geliştirmek, işlerini korumak istemektedirler. Bunlar, çok insani taleplerdir ve bunları istemek her işçinin hakkıdır.
Ancak tüm bu talepler, tek tek, birey olarak patronun karşısına oturup pazarlık yaparak kazanılamaz. İşçiler, bunun için birleşmek, örgütlenmek, sendikalı olmak ve pazarlık masasına, grev silahıyla birlikte, güçlü bir şekilde oturmak zorundadırlar. Ak Nişasta işçileri, bunu yapmış ve sendikamızda örgütlenmek istemişlerdir...
Ancak patron, karşısında, sendikalı, örgütlü, güçlü bir işçi kitlesi istememektedir. Yıllardır olduğu gibi, işçileri, üç kuruşa, karın tokluğuna, kuralsız, iş güvencesiz, hiç bir sosyal hakkı olmadan, köle gibi çalıştırmak istemektedir. Patron ve patron yetkilisi müdürler, Ak Nişasta işçisinin sendikamızda örgütlenmesinin önünü kesmek için, her yolu denediler. Sendikamıza üye olan işçi arkadaşlarımızı, işten atmakla tehdit ettiler, odaya çekip üyelikten istifa etmeleri konusunda zorladılar, baskı uyguladılar...
Fatih arkadaşımızı, üretimden koparıp odada oturttular, işçi arkadaşlarıyla olan ilişkisini kesmek istediler... Bir ay ücretli izine çıkararak yıldırmak istediler, başarılı olamayınca, sonunda da işten attılar. Tüm bunlar suçtur, müdürler ve Ak Nişasta patronu, suç işlemektedirler. İşçilerin yasal haklarını kullanmalarını engellemektedirler.
Fatih, teslim olmak yerine mücadeleyi seçmiştir... Bu onurlu davranışından dolayı, Fatih arkadaşımıza teşekkür ediyoruz, kendini kutluyoruz. Sonuna kadar yanında olacağız, mücadelesine destek olacağız, güç vereceğiz!.. Fatih'in mücadelesi artık, kişisel bir tavır değil, başta Ak Nişasta işçileri olmak üzere, tüm işçi sınıfının mücadelesidir, onurudur!..
Buradan, Ak Nişasta işçilerine seslenmek istiyoruz... Fatih'in yürüttüğü bu onurlu direnişe sahip çıkmalısınız, güç vermelisiniz... Önünüzde iki seçenek var.
Ya, her şeyden vazgeçip köle gibi çalışmaya devam edeceksiniz!..
Ya da güçlerinizi birleştirip Fatih'in direnişini sahiplenecek, Fatih'in yanında yer alacaksınız!.. Ve böylelikle, patronun karşısına hep birlikte, sendikalı olarak oturacaksınız, insanca yaşayacak bir ücrete ve insanca çalışma koşullarına kavuşacaksınız. Başka yol yok!..
Biz, Ak Nişasta işçisinin onuruna sahip çıkacağına, Fatih arkadaşın yanında yerini alacağına, sendikayı Ak Nişasta'ya sokacağına inanıyoruz.
Buradan, Ak Nişasta patronuna ve müdürlerine de sesleniyoruz... İşçinin iradesine saygı gösterin, baskıdan vazgeçin... Biz, bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz, bizi yıldıramazsınız!.. Ak Nişasta işçisi, Gıda-İş'i bu fabrikaya sokacak, bunu önleyemezsiniz, gücünüz yetmez!.. Gıda-İş Sendikası, Ak Nişasta'ya girecek ve Ak Nişasta işçisi sizin karşınıza, sendikasıyla birlikte, örgütlü bir şekilde oturacak, köleci çalışma koşullarınıza son verecek!..
Bunu böyle bilin!..
Sevgili işçi arkadaşlar, değerli emek dostlar... Geldiğiniz, destek verdiğiniz, dayanışma gösterdiğiniz için çok sağ olun, var olun!..
Birleşe birleşe kazanacağız!..
Zafer, Ak Nişasta işçisinin olacak!..
Yaşasın sınıf dayanışması!..
Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz!.." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı: Rus uçağı hava sahamızı ihlal etti

SONRAKİ HABER

Cem töreni sonrası ellerinde Kur'an'la geldiler: 'İslamiyet'te yeri yok'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...