30 Ocak 2016 18:06

Dışişleri Bakanlığı: Rus uçağı hava sahamızı ihlal etti

Paylaş

Dışişleri Bakanlığı, Rusya Hava Kuvvetlerine ait bir uçağın dün Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Rusya ise "asılsız propaganda" diyerek iddiaları reddetti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Dün (29 Ocak 2016) TSİ 11:46'da RF Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir. İhlal öncesinde, RF uçağı, Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edilmiştir. Ülkemizce ve NATO tarafından yapılan açık uyarılara rağmen, bu ihlal de RF'nin sorunların tırmanmasına yönelik eylemlerinin yeni ve somut bir göstergesidir. RF'ye, Türk hava sahasının, dolayısıyla NATO hava sahasının ihlal edilmemesi konusunda sorumlu davranmak için açık ve net çağrıda bulunuyoruz. Bu tür sorumsuzca davranışlar sonucunda ortaya çıkabilecek arzu edilmeyen vahim gelişmelerin sorumluluğunun bütünüyle RF'ye ait olacağını bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususlar dün akşam Bakanlığımıza davet edilen RF Büyükelçisine tekraren ifade edilmiş, bahsekonu ihlal kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştır."

RUSYA: DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDIK

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü İgor Mityakov, "Büyükelçi Andrey Karlov'un Türk Dışişleri Bakanlığı'nda görüşme yaptığını doğruluyoruz. Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan mevkidaşlarla görüşmenin içeriğine dair yorum yapmıyoruz" açıklaması yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa iddialar reddedilerek "asılsız propaganda" olarak nitelendi.

NATO: RUSYA SORUMLU DAVRANMALI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı yazılı açıklamada, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlaline ilişkin, "Önceki olaylar, böyle bir davranışın ne kadar tehlikeli olduğunu göstermiştir" ifadesini kullandı.

Rusya'yı sorumlu davranmaya ve NATO hava sahasına tam saygı göstermeye çağıran Jens Stoltenberg, açıklamasında şunları kaydetti:

"Rusya bu tür ihlallerin tekrar yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri almalıdır. Ankara ve Moskova arasında doğrudan teması memnuniyetle karşılıyor, serinkanlı olunması ve gerginliğin düşürülmesi çağrısı yapıyorum. NATO, Türkiye ile dayanışma içinde ve müttefikimiz Türkiye'nin toprak bütünlüğünü destekliyor. İttifak üyeleri, Türkiye'nin hava savunmasını güçlendirmeye devam ederken, Türkiye üzerinde erken uyarı uçakları AWACS varlığını artırmaya aralık ayında karar verdi. Bu karar, dünkü olaydan önce alındı."

ERDOĞAN: RUSYA, SONUÇLARINA KATLANIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan konu hakkında yapılan açıklama ise şöyle:

"İhlal edilen hava sahası aynı zamanda NATO hava sahası olduğu için konu NATO'nun da takibindedir. Zaten bizden önce NATO bu tespiti yapmış bulunuyor. Rusya, Türkiye'nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır Putin ile görüşmek istediğimi belirttim ancak dönüş olmadı."

TSK'DEN PİLOTLARA 'EMİR BEKLEMEDEN VURMA' YETKİSİ

Türkiye'nin Rusya'yı hava sahasını ihlal etmekle suçlamasının ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve bağlı Amasya, Ankara, Balıkesir, Diyarbakır ve Malatya ana jet üslerinde, “her an her şeye hazırlıklı olmak” anlamına gelen “Turuncu” alarm seviyesine geçildi.

TSK tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'ndeki pilotlara da olası ihlal ve diğer durumlarda “emir” beklemeden “vurma” yetkisi verildi.

İHA'nın haberine göre alarm nedeniyle Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'ne çok sayıda takviye F16 savaş uçağı da gönderildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

12 Eylül cuntasının katlettiği devrimciler anıldı

SONRAKİ HABER

Ak Nişasta patronuna 'İşçinin iradesine saygı göster' çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa