Soba 8 ayda 227 can aldı

Soba 8 ayda 227 can aldı

TÜRKİYE’de son 8 ayda 227 kişi, soba ve şofbenden sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldü. Binlerce kişi de hastanelerde tedavi gördü.Her yıl yüzlerce kişi, ısınma amacıyla yakılan sobalardan ya da şofbenlerden sızan gazlardan zehirlenerek ölüyor. Özellikle kış aylarında havalandırması yetersiz olan kü&ccedi

TÜRKİYE’de son 8 ayda 227 kişi, soba ve şofbenden sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldü. Binlerce kişi de hastanelerde tedavi gördü.

Her yıl yüzlerce kişi, ısınma amacıyla yakılan sobalardan ya da şofbenlerden sızan gazlardan zehirlenerek ölüyor. Özellikle kış aylarında havalandırması yetersiz olan küçük alanlarda bacasız soba, mangal ve şofben kullanılması sonucu karbonmonoksit zehirlenmeleri çok sık görülüyor. Kötü baca sistemleri, hava dolaşımının olmadığı yerler ve fırtınalı hava, karbonmonoksit oluşması ve birikmesine yol açan nedenlerin başında geliyor.Yapılan uyarılara ve alınan önlemlere rağmen ölümlerin önüne geçilemiyor. Ülke genelinde 2011 Eylül’den bugüne kadar 227 kişi, soba ve şofbenden sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek öldü. 2 bin civarında kişi de hastanelerde tedavi gördü. Isınmak için yakılan sobalar, pek çok çifti birbirinden ayırdı, aileleri parçaladı. Yaşanan ölümler, soba zehirlenmelerine karşı ne kadar dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net