30 Ocak 2016 15:27

Çelik-İş: Ücretlerde iyileştirme istiyoruz

Çelik-İş: Ücretlerde iyileştirme istiyoruz

Paylaş

Asgari ücretin, asgari geçim indirimi (AGİ) dahil 1300 liraya yükseltilmesinden sonra, toplu sözleşmelerde yer alan işe giriş ücretinin asgari ücretin altında kaldığını belirten Çelik-İş Adana Şubesi, grup toplu iş sözleşmesinde iyileştirme beklediklerini söyledi.

TEMSA’da örgütlü olan Çelik İş Sendikası Adana Şubesinde yapılan basın açıklamasını Şube Başkanı Sedat Aydın okudu. Asgari ücrete yapılan artışla kıdemli işçilerin ücretlerinin asgari ücretin biraz üzerinde gerçekleştiğini ifade eden Aydın, zamlarla asgari ücret artışının eridiğini belirterek, “Ücretlerde herhangi bir iyileştirme yapılmaması durumunda metal işçileri olarak her türlü mücadeleyi yapacağız” dedi.

2014-2017 MESS grup toplu iş sözleşmelerinde tüm işçilerin ücretlerinin asgari ücrete eşitlendiğini dile getiren Aydın, “Böylece işçiler arasındaki kıdeme dayalı ücret farklılığı ortadan kalkmıştır. Bu durum asgari ücretin üzerinde ücret alan kıdemli işçiler içinde haklı olarak ücretlerinde iyileştirme beklentisi yaratmıştır” dedi.

‘HER TÜRLÜ MÜCADELEYE HAZIRIZ’

Grup sözleşmesindeki işe giriş ücretinin yeniden düzenlenmemesi durumunda işyerlerinde çalışma ilişkileri ve iş barışının bozulacağını söyleyen Aydın, “Daha asgari ücret komisyonunda görüşmeler sürerken vergilerdeki artışlar ve tüm zaruri ihtiyaçlara gelecek zamlar aralık ayında açıklanmış, asgari ücret işçinin cebine girmeden erimiştir” dedi. Yeni asgari ücretle aynı ya da asgari ücrete yakın ücret alan kıdemli işçilere herhangi bir iyileştirme olmaksızın uygulanan bu zamların işçileri zora soktuğunu dile getiren Aydın, iyileştirme yapılmaması durumunda her türlü mücadeleye hazır olduklarını söyledi. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Karton fabrikası işçileri aylardır ücret alamıyor

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa