30 Ocak 2016 15:09

Sosyal medya paylaşımına iki dava

Paylaş

Akademisyen, Antropolog, Yazar Sibel Özbudun hakkında, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yaptığı paylaşımlar nedeniyle iki ayrı dava açıldı. Özbudun hakkında açılan ilk dava, “Suç işlemeye alenen tahrik etme” iddiasıyla açılırken; ikinci dava “PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak” gerekçesiyle açıldı. 

Hakkında dava açılan Özbudun’un  “Maskeli ve elinde Molotof kokteyli gibi bir malzeme bulunan illegal eylemcinin ve arkasında yine bir eylemi temsil eden çizimlerin bulunduğu fotoğrafı paylaştığı ve altına, ‘Yönetmeliğiniz sizin olsun, isyan bizimdir’ şeklinde yazı yazmak suretiyle kişileri alenen kanunsuz ve suç sayılan eylemler yapmaya tahrik ettiği, (...) örneğin Can Yücel atfıyla ‘ülke bölünsün istiyorum, yandaş, yalaka ve yavşaklar bir tarafa, onurlu, şerefli, emekçi ve vatansever insanlar bir tarafa’ şeklinde ifadeler bulunan fotoğrafı paylaştığı ve bu fotoğrafın yanında da bu ülke bölünsün şeklinde yorum yazdığı” suçlaması getirildi. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılı tarafından hazırlanan ilk iddianamede Özbudun’un emekli öğretim üyesi olması nedeniyle çok sayıda öğrencisinin bulunduğu ve Türkiye’de zaman zaman maskeli kişilerin molotof kokteyl, taş, sopa kullanarak polise, kamu binalarına, araçlara zarar verdiği gözetildiğinde şüphelinin eyleminin yakın ve mevcut tehlike oluşturacak nitelikte olduğu” yorumu yapıldı. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından açılan ikinci davada ise Özbudun’un PKK/KCK propagandası yaptığı iddiasıyla 155 polis ihbar hattına ihbar e-postası geldiği belirtildi.  Davaların ilki 12 Şubat 2016 Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde; ikincisi 20 Nisan 2016’da yapılacak. (Ankara/EVRENSEL) 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sokağa çıkma yasağına karşı sessiz eylem

SONRAKİ HABER

Tüm Bel-Sen Bornova Belediyesi ile TİS imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...