30 Ocak 2016 13:15

İletişim öğrencilerinden Barış için Akademisyenlere destek

Paylaş

İletişim fakülteleri öğrencileri Barış için Akademisyenlere destek kampanyası başlattı. Barış için İletişim Öğrencileri adıyla destek metni yayınlayan öğrenciler, barisiciniletisimogrencileri.blogspot.com.tr linkinden metni imzaya açtı. Yayımlana metinde “Barış için Akademisyenler’i desteklediğimizi, onlara yönelik başlatılan linç kampanyalarına karşı yanlarında yer aldığımızı ve alacağımızı belirtmek isteriz” denildi. 
İletişim fakülteleri öğrencileri hedef gösterilen hocalarına destek olmak için bir metin kaleme aldı.

Akademisyenlerin barış talebini öğrencilerin de sahiplendiğine dikkat çekilen metinde “Temmuz ayından bu yana başlatılan ve katliamlarla sürdürülen savaş sürecinin karşısında biz iletişim fakültesi öğrencileri her daim barışın yanında olduğumuzu, barışı savunacağımızı söylüyoruz. Bu savaş sürecinde bir çok gazeteci tutuklandı, hedef alındı, susturulmaya çalışıldı. Bizler basın özgürlüğünün ve halkın haber alma hakkının her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bugün savaşa karşı barış talep ettikleri açıklamaları sonucu evleri basılan, okullarından uzaklaştırılan ve linç edilmeye çalışılan akademisyenlerin de yanında olacağız” denildi.

'ÜZERLERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPTILAR'

“Akademinin görevi kapalı kapılar ardında toplumdan ve toplumsal gerçeklikten uzakta durmak değil, bilakis toplumsal yapı ve süreçler üzerine fikir üretmek, çalışmak ve bu süreçlere müdahil olmaktır. Barış için Akademisyenler bugün üzerlerine düşen görevi yerine getirmektedir. 2012 yılında tutsakların açlık grevleri sırasında bir araya gelerek yola çıkan akademisyenler bugün coğrafyamızın savaş alanına çevrilmesine karşı bir arada durmaktadır” denilen metinde, “Amaçlarını çatışmasızlık ve barışı inşa ederek toplumsallaştırma süreçleri konularında dünya genelindeki örnekleri inceleyerek akademik bilgi üretmek ve bu bilgiyi hızlıca kamuoyunun ve ilgililerin bilgisine sunmak olarak işaretlemektedir” ifadeleri kullanıldı. 

'ÖĞRENCİME DOKUNMA' DEMİŞLERDİ

Geçmişte, öğrenciler zor duruma düştüğünde, hocaların sahip çıktığı hatırlatılan metinde “Biz iletişim fakültesi öğrencileri de bu amacın arkasında durduğumuzu,  bütün baskılara karşı dün 'Öğrencime Dokunma' diyerek alanları dolduran hocalarımızın arkasında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Akademisyenlerin başlattığı ve toplumun birçok kesimine yayılan, kardeşlik ve barış istemini sahiplenip, bu suça ortak olmayacağız” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Boğaziçi Sosyoloji öğrencilerinden akademisyenlere destek için imza kampanyası

SONRAKİ HABER

DİHA: Yaralılardan Sultan Irmak da yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...