29 Ocak 2016 19:21

Gezi, Suruç ve Cumartesi anneleri: Birlikte direneceğiz

Botan yürüyüşüne Cumartesi Anneleri ile Gezi ve Suruç aileleri de katıldı. Aileler yaptıkları konuşmalarda birlikte direnme mesajı verdi.

Gezi, Suruç ve Cumartesi anneleri: Birlikte direneceğiz

Paylaş

Kürt illerinde yaşanan sivil ölümleri ve kuşatmaya karşı Nusaybin'in Girê Mîran Mahallesi'nde başlayan Botan yürüyüşüne her geçen gün katılımlar devam ediyor. Cumartesi Anneleri, Gezi ve Suruç aileleri ile sanatçı Pınar Aydınalar'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Girê Mîran'daki direnişe katıldı. Direnişin sürdüğü salonda toplanan kitle "Şehîd namirin", "Cizre halkı yalnız değildir", "Berkin Elvan ölümsüzdür" ve "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları attı. 

"DAHA KARARLI YÜRÜYECEĞİZ'

Burada bir konuşma yapan Pınar Aydınlar, zulme karşı herkesi Girê Mîran'a davet etti. Aydınlar, "Sadece AKP zulmüne karşı değil, DAIŞ ve diğer bütün faşizan zihniyetlere karşı bir değil bin canımız olsa da mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizler gücümüzü Mazlum Doğanlardan, İbrahim Kaypakkaya ve Kobanê şehitlerimizden alıyoruz. Direnmekten vazgeçmeyeceğiz. Bizler susmayacağız, susanlar suça ortak olanlardır. Yoldaşlarımıza verdiğimiz sözle daha kararlı yürüyeceğiz" dedi. 

'ACILARIMIZI BİRLİKTE DURDURACAĞIZ'

23 Şubat 1995'te gözaltında kaybedilen Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız da "Sizlerle acılarınızı paylaşmak için buraya geldik" diyerek annelerin çok acı çektiğini vurguladı. "Bizler diyorduk ki bizim acılarımızdan daha büyük acı yok. Ancak görüyoruz günlerce cenazelerimiz gözlerimizin önünde ve defin edemiyoruz. Bu daha büyük bir acıymış" diyen Yıldız, yaşatılan zulme karşı birlikte mücadele etmenin önemine vurgu yaptı. 

'TEK BİR ADIM GERİ ATMAYACAĞIZ'

Gezi direnişinde polisin attığı gaz kapsülü ile katledilen Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, acılarının ortak olduğunu ve Cizre'deki annelerle birlikte olmak için geldiklerini ifade etti. Elvan, katledilen bütün çocuklar için gözyaşı döktüğünü ve acı çektiğini söyledi. 

Suruç katliamında yaşamını yitiren Uğur Özkan'ın ablası Kerime Özkan, ne olursa olsun geri adım atmayacaklarını ve direnişi büyüteceklerini ifade etti. 

Musa Anter'in oğlu Dicle Anter, "Yeni bir Dahak ayağa kalktı ama şunu da unutmasınlar binlerce Kawa da ayağa kalktı" diyerek Kürtlerin öldürülmekle bitmeyeceğini vurguladı. 

'DİRENEREK ŞEHİTLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ'

Gezi olayları sırasında Ankara'da katledilen Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfi Sarısülük, "Kendinizi yalnız hissetmeyiniz. Bizlerde burada sizlerin yanınızdayız. Birlikte sonuna kadar direneceğiz" dedi. 

Lice'de katledilen Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım ise "Gerçekleştirdikleri katliamlarla bizlerin canını almaya devam ediyorlar. Bu yapılan zulüm ve bu cani karşısında yan yanayız ve direnerek şehitlerimize sahip çıkacağız" diye konuştu. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

AİHM Cizre için 2 Şubat'ta karar verecek!

SONRAKİ HABER

Gazeteci Kürşat Akyol, memleketi Ödemiş'te toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa