29 Ocak 2016 16:03

Baluken: Ambulansa saldırı yok hükümet bizi oyalıyor

Paylaş

İçişleri Bakanlığında Cizre’deki yaralıların bulundukları yerden çıkarılması için açlık grevine başlayan HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, hükümetin ve devletin yaralılara yönelik komplo girişimi içerisinde olduğunu ve Sağlık Bakanının da kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirtti. Baluken, yaralıların durumunun ağır olduğunu ve her an yeni ölüm haberleri gelebileceğini ifade ederek, “Orada bir çatışma mizanseni yaratılıyor. Orada karşılıklı bir çatışma yok. Hükümet de bizi oyalıyor” dedi.

AKP ALGI OPERASYONU YAPIYOR

İçişleri Bakanlığında açlık grevine başlayan HDP heyeti, yaralıların durumuna ilişkin Mecliste açıklama yaptı. Açıklamayı yapan HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, yaralılarla kurulan diyalog da Ferhat Karaduman isimli bir gencin bilinç kaybı yaşadığını aktardı.
Baluken şöyle konuştu: “Ambulansların olay yerine giderken saldırıya uğradığı ve geri döndüğü yönündeki bütün haberler yalan haberlerdir. AKP büyük bir algı operasyonu ile bu işin içinden çıkmaya, sıyrılmaya çalışıyor. En ağır savaş koşullarında bile bir yaşam koridoru açılmıştır. İnsani koridorun açılmamasının tek bir izahatı vardır o insanları adım adım ölüme göndermek isteyen art niyetli bir zihniyet söz konusudur. Orada yaşanan sürecin bütün sorumluluğu hükümettedir.”

Yapılan görüşmelerde hükümet kanadının verdiği sözleri yerine getirmediğini söyleyen Baluken “Dün saat 17.00 civarında Başbakan Davutoğlu ile yaptığımız görüşme sonrası dün akşam en geç bugün öğlene kadar yaralıların oradan çıkarılacağını söyledi. Kontrol dışı direncin kırılacağı söylendi. İçişleri Bakanlığı bizi arayarak, bir çatışma yaşandığını bir uzman çavuşun yaşamını yitirdiğini ve müdahalenin bugün yapılamayacağını öğrenmiş olduk. Dün söz verenler bugün yine Cizre’den aktarılan yönlendirici bilgilerle bunun işlemeyeceğini gösterdiler” ifadelerini kullandı. (Ankara/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstismar sanığından ‘baba şefkati’ savunması!

SONRAKİ HABER

Mahsun Kırmızıgül'den barış çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...