29 Ocak 2016 14:37

Cizre'deki bodrumda yaralılardan biri bilincini yitirdi

Paylaş

Şırnak'ın Cizre ilçesinde geçtiğimiz cumartesi sığındıkları bodrum katta bir hafta boyunca ambulans bekleyen yaralılardan Ferhat Karaduman’ın bilincini yitirdiği ve ağır yaralı 4 kişinin de ölümle yüz yüze olduğu belirtildi.

Cudi Mahallesi’nde bir evin bodrumunda bir haftadır ambulans bekleyen 19 yaralı ve hastaneye kaldırılamadığı için yaşamını yitiren 6 yurttaşın cenazesinin alınması için Cizre Belediyesine ait ambulans ve gönüllü sağlık personeline dönük engellemelerin yanı sıra yaralıların bulunduğu eve dönük saldırılar da sürüyor.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre Belediyesine ait ambulans ve bakanlıkla yapılan görüşmelerin ardından görevlendirilen 3 gönüllü sağlık personelinin yaralıların bulunduğu eve gitmek için hazır bekletildiğini, HDP’li milletvekillerinin İçişleri Bakanlığında yapacakları görüşmenin ardından tekrar ambulans ve sağlık ekiplerini eve yönlendireceklerini söyledi.

Yaralıların bulunduğu evin zırhlı araçlarla asker ve polislerle kuşatılmasına rağmen ‘çatışma yaşanıyor’ mizanseni yaratılarak ambulansın mahalleye girmesinin engellendiğini belirten Sarıyıldız, yaralıların bulunduğu eve dönük bombalamanın devam ettiğini öğrendiklerini söyledi.

Yaralılarla yaptıkları son görüşmede bağırsaklarından yaralanan Ferhat Karaduman’ın bilincini kaybettiğini ve 4 ağır yaralının ölümle yüz yüze olduğu bilgisini aldıklarını kaydeden Sarıyıldız, “4 yaralı her an yaşamını yitirebilir. O bölgede dün ya da bugün bir askerin yaşamını yitirdiği söyleniyor. O asker orada mı yaşamını yitirmiş belli değil. Şu an bodrumdan mesaj geliyor. Bodrumdakiler ‘Bodrumun penceresinden askerin ayaklarını görüyoruz, zırhlı araç hemen karşımızda’ diyor. Zaten orası devlet güçlerinin denetiminde şu an. Gün boyunca çocukların bulunduğu binaya bomba atıldı. ‘Anneleri gitsin alsın gönüllüler alsın yaşam koridoru açın diyoruz’ ama bilinçli bir şekilde bir mizansenle bu engellenmeye çalışılıyor. Oradaki memur açık açık ‘Ben bakanı tanımam’ demiş. İçeride durum kötü. Yaralıların inleme sesinden başka ses gelmiyor” diye konuştu.

YARALILAR ARITMA DEPOSUNDAKİ SUYU DUDAKLARINA SÜRÜYOR

Sarıyıldız içerideki duruma ilişkin twitter hesabından da çarpıcı bilgiler paylaştı. İçeride içme suyu kalmadığını belirten Sarıyıldız, kendisine gelen mesajı twitter’dan şu şekilde paylaştı; “1- VAHŞET BODRUMUNDAN BUGÜN; ‘Heval , bir eli sağlam olan arkadaş ; iki aydır arıtma deposunda bulunan 1 litrelik suyu, cıvatalari açip çıkardı herkes bu suyla dudaklarını ıslattı... Herkes inliyor konuşamıyor.” (ŞIRNAK)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan Zana'yla görüşme şartları

SONRAKİ HABER

Bakırköy Belediyesi çalışanları: Çocukların ölmesine sessiz kalmayalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...