CPJ, Dündar ve Gül’ün serbest bırakılmasını istedi

CPJ, Dündar ve Gül’ün serbest bırakılmasını istedi

CPJ, Dündar ile Gül hakkında müebbet istenmesinden dolayı da dolaylı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı suçladı.

Uluslararası Gazetecileri Koruma Cemiyeti (CPJ), savcıların haklarında müebbet, ağırlaştırılmış müebbet ve ilave 30 yıl istediği Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. 

CPJ, yaptığı açıklamada, Dündar ile Gül’e karşı yöneltilen bütün suçlamaların geri çekilmesi ve gazetecilerin gecikmeksizin salıverilmeleri çağrısını yaptı. CPJ İdari Müdür Yardımcısı Robert Mahoney şunları söyledi: “Gazeteciler aleyhine siyasi motivasyonlarla dava açılması Türkiye’de yine yükselişte. Gazetecileri müebbet hapisle tehdit etmek muhabirleri daha çok korkutarak otosansüre zorlamaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’deki ve güneydoğuda Kürtlerle çatışmaları nasıl ele aldığı üzerine yazılacakları ne pahasına olursa olsun kontrol etmekte kararlı görünüyor.”

Açıklamada, 22 Ocak tarihinde aralarında CPJ’in de bulunduğu uluslararası basın özgürlüğü gruplarının Gül ve Dündar’ı hapishanede ziyaret etme talebini Türkiye’deki yetkililerin reddettiği bildirdi. Ancak grup temsilcilerin hapishane önünde gazetecilerin salıverilmesi için tutulan nöbete katıldıklarına da dikkat çekildi. (NewYork/CİHAN)

 

www.evrensel.net