Hollanda: Sığınmacıları Türkiye’ye yollayacağız

Hollanda: Sığınmacıları Türkiye’ye yollayacağız

Hollanda’da iktidardaki Sosyal Demokrat İşçi Partisinin (PvdA) Meclis Grup Başkanı Diederik Samsom, Yunan adalarına gelen sığınmacıların feribotlarla Türkiye’ye yollanacağını söyledi. 

Hollandalı sosyal demokratların liderlerinden Diederik Samsom, sığınmacıların deniz yoluyla doğrudan Türkiye’ye geri yollanmasını öngören bir plan hazırlandığını açıkladı.

Diederik Samsom, Hollanda’da çıkan “De Volkskrant” gazetesinin dünkü nüs-hasında yer alan demecinde, Hollanda planının Avrupa Birliği (AB) üyesi diğer ülkelerin başkentlerinde halen incelenme aşamasında olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’YE VERİLEN TAAHHÜT

DW Türkçe’nin haberine göre, Plan uyarınca AB üyesi ülkeler yılda 150 – 200 bin dolayında sığınmacıyı alma taahhüdünde bulunuyor. Diederik Samsom, Türkiyeli yetkililerin bu taahhüt karşılığında sığınmacıları geri almaya hazır olduğunu söyledi.

‘SEFERLER MARTTA BAŞLIYOR’

Samsom, halen AB dönem başkanlığını yürüten Hollanda’nın Başbakanı Mark Rutte’nin Almanya, İsveç ve Avusturya ile bu konuda yoğun temas halinde olduğunu kaydetti. Sığınmacıları taşıyan ilk feribotların mart ve nisan ayından itibaren seferlere başlayacağı belirtildi.

DANİMARKA’YA BOYKOT

Danimarka’da mültecilerin para ve ziynet eşyasına el konmasına izin veren yasa büyük tepki çekti. Yasayı protesto edenlerin arasına insan hakları örgütleri, Birleşmiş Milletler ve siyaset dünyasından isimlerin yanı sıra dünyaca ünlü Çinli muhalif Sanatçı Ai Weiwei de katıldı. Ai Weiwei, Danimarka’daki iki sergisini iptal etme kararı aldı. Organizatörler karara saygı duyduklarını dile getirdi: “Günümüz dünyasında sözüne önem verilen biri, küresel olarak bu böyle ve sesini duyurmak istedi. Bence bu çok güzel.” Weiwei’nin ARoS Müzesi’nde geçtiğimiz kasım ayında ziyarete açılan soyut eserinlerden oluşan sergisi mayıs ayında sona erecekti. Danimarka Parlamentosu Nazi Almanyası’nı hatırlatan yasayı geçtiğimiz gün onaylamıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net