Taliban iki ülkede saldırdı

Taliban iki ülkede saldırdı

AFGANİSTAN’ın başkenti Kabil’de büyükelçiliklerin bulunduğu bölgede dün 7 patlama yaşandığı belirtildi.Görgü tanıkları patlamalar sonrası şehrin sıkı korunan diplomatik binaların bulunduğu bölgenin çeşitli yerlerinden çatışma sesleri geldiğini ifade etti. Bölgedeki elçiliklerden alarm sesleri

AFGANİSTAN’ın başkenti Kabil’de büyükelçiliklerin bulunduğu bölgede dün 7 patlama yaşandığı belirtildi.
Görgü tanıkları patlamalar sonrası şehrin sıkı korunan diplomatik binaların bulunduğu bölgenin çeşitli yerlerinden çatışma sesleri geldiğini ifade etti. Bölgedeki elçiliklerden alarm sesleri geldiği kaydedildi. ABD ve İngiltere büyükelçilikleri de söz konusu bölgede bulunuyor. NATO ise saldırılar sonucu herhangi bir zayiat haberi gelmediğini açıkladı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan’ın başkenti Kabil’de devem eden saldırıların aylardır planlandığını bildirdi. Mücahid, bununla yaz saldırılarına başladıklarını ifade etti.

Parlamento binası yakınlarında da patlama sesleri duyulurken, polisin de saldırı altında olduğu öne sürüldü. Bir parlamento yetkilisi, parlamento binası ve Rus büyükelçiliğine roket fırlatıldığını söyledi.

Alman büyükelçiliğinin bulunduğu bölgeden duman yükselirken, İngiliz diplomatların kullandıkları bir konutla İngiliz büyükelçiliğinin koruma kulesinin de roket saldırısına hedef olduğu açıklandı. Yeni inşa edilen Kabil Star otelinden alevler yükseldiği de kaydedildi.

Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Kapisa eyaletinde polise düzenlenen bombalı saldırı sonucu 4 güvenlik görevlisinin öldüğü bildirildi. Kapisa eyaleti yetkilileri, yola döşenen bombanın polis aracının geçtiği sırada patladığını açıkladı.

PAKİSTAN’DA CEZAEVİ BASKINI

Pakistan’ın kuzeybatısında ise bir hapishaneye baskın düzenleyen ağır silahlı 150 Taliban militanı, 380 mahkumun kaçmasını sağladı. Firar eden 20 hükümlünün “tehlikeli” Taliban üyelerinden olduğu belirtildi.

Polis yetkilisi Şefik Han, saldırıya uğrayan 944 kişilik hapishanenin Bannu kentinde yer aldığını ve az 380 kişinin firar ettiğini söyledi. Şefik Han, kaçanlar arasında eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref’e suikast girişimine karıştığı belirlenen Adnan Raşid isimli Taliban militanının da bulunduğunu kaydetti. El bombalı ve roketli saldırı sırasında bazı güvenlik görevlilerinin yaralandığı bildirildi. Olaydan sonra açıklama yapan Taliban sözcüsü Asimullah Mesud, 1200 militanı kurtardıklarını iddia etti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net