Mersin’de seyahat özgürlüğüne engel

Mersin’de seyahat özgürlüğüne engel

HDP Mersin İl Örgütü çatışmaların son bulması Hakkari’ye gitmek üzere yola çıkanların engellenmesini yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti

Çarşamba günü Mersin’den kalkan otobüsler Mersin çıkışında polis engeline takılmıştı. GBT kontrolünde hiçbir sorun yaşanmadığı halde otobüsler trafikten men edilmişti. 

HDP Mersin il binasında yapılan basın toplantısında açıklamayı okuyan Selman Günbat
insanların öldürülmemesi, yaşanan çatışmaların durması,yaralıların tedavi edilebilmelerinin koşullarının sağlanması, öldürülenlerin insani koşullarda gömülebilmesi için otobüslerle Mersin’den yola çıktıklarını belirterek: “Ancak barış karşıtları ve demokrasi istemeyenler Mersin çıkışında araçlarımızın önünü keserek yolculuğu engellenmiştir. Yapılan GBT sorgulamasından hiçbir olumsuzluğa rastlanmamıştır. Aynı zamanda gerekçesini bilmediğimiz nedenlerle araçlara ceza kesilerek trafikten men edilmiştir.  Vatandaşların seyahat etme özgürlüğünde hukuksuz bir şekilde gasp edilmiştir” dedi.

Bölgede yaşanan olaylara dikkat çeken Günbat şunları söyledi:  “Son olarak 20’nin üzerinde insanımız bir evin bodrum katında mahsur bırakılıyor. Yaralılar ölüme terk ediliyor. Vicdanı kurumuş yetkililer bu duruma aldırış etmiyor. Mecliste vekillerin uyarıları, girişimleri sonuç vermiyor. Hükümetin baskıcı, totaliter faşist tutumu karşısında insanlar ölüyor, birlikte yaşamamızın koşulları zedeleniyor, aynı zamanda halklar birbirine düşman ediliyor. Bu uygulamalarla kendisi gibi düşünmeyenleri yok etme çabasını boşa çıkarmak ve duruma teslim olmamak için ülkemizde yaşanan tüm ezilenlerin, yok sayılanlar demokrasi ve özgürlük için mücadeleyi büyütmeye ve toplumu baskı altında yöneten anlayışa karşı, hem eşitlik hem özgürlük hem barış şiarıyla yola devam çağırıyoruz. Emin olun ki siz kaybedeceksiniz biz kazanacağız.” (Mersin/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER MersinHDP