Güya seçmeli!

Güya seçmeli!

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bütün okulların idareci ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine 22 Ocak 2016 tarihinde bir e-posta göndererek ‘seçmeli’ dini derslerin seçilmesi konusunda özel bir çalışma yürütülmesini istedi.

4+4+4 Eğitim Sistemine geçilmesiyle beraber ; “Ortaokul ve liselerde, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin hayatı, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulur.” şeklinde bir kanun düzenlemesi yapılarak bu dersler seçmeli dersler arasına eklenmişti. Şimdi de öğrencilerin seçmeli dersler arasından özellikle ‘Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler ‘ derslerini seçmeleri için ayrıca bir yönlendirme çalışması başlatıldı.

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Pehlivan imzası ile bütün okulların idareci ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine gönderilen yazı şöyle: “2016-2017 eğitim-öğretim yılında ortaokullarda okutulacak seçmeli dersleri belirleme süreci başlamış olup son tarih 19.02.2016’dır. Bu bağlamda ilkokul 4. sınıfta okuyan öğrencilerimizin seçmeli derslerini belirlemeleri aşamasında okul müdürlerimizin II. Dönem öğretmenler kurulunda konuyu ivedilikle gündeme alıp sınıf öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerin Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini seçmeleri için teşvik edilmesi; Bununla birlikte ilkokul ve ortaokul müdürleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri tarafından öğrenci ve velilere bu dersleri seçmeleri konusunda sağlıklı bilgilendirmenin yapılması, liselerde öğrencilerin dini konularda bilgilerini pekiştirmeleri, ahlaki ve manevi yönden gelişimlerini destekleyici dersleri seçebilmeleri konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini önemle rica ederim.”

EĞİTİM SEN UYGULAMAYA TEPKİ GÖSTERDİ

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı imzası ile gönderilen e-posta öğretmenlere ulaştıktan sonra tepkilere neden oldu. Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Serkan Demir “İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu yazı ile yasa ve yönetmelikleri açıkça çiğnemiş, niyetini resmi yazıya dökmekte bir sakınca görmemiş, bakanlığın belirlemiş olduğu seçmeli dersler arasında ayrımcılık yapmıştır.” dedi. Seçmeli dersleri aile ve öğrencilerin belirlemesi gerektiğini belirten Demir : “Halbuki Milli Eğitim Müdürlüğü, bu yazı ile,  idareci ve öğretmenlerin yönlendirme yapmasına, baskı oluşturmasına ortam oluşturmuş, bu haliyle de yetkisini aşarak suç işlemiştir” diye konuştu. (Eskişehir/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net