Fener Rum Patrikhanesi’nde Paskalya ayini düzenlendi

Fotoğraf: Evrensel

Fener Rum Patrikhanesi’nde Paskalya ayini düzenlendi

Hıristiyan dünyasının en büyük bayramı olarak kabul edilen Paskalya sebebiyle Fener Rum Patrikhanesi Kilisesi’nde ayin düzenlendi.Dün sabahın erken saatlerinde ayin için Balat’taki Patrikhaneye gelen çok sayıda Hıristiyan, kilise girişindeki alanda mum yakarak dua etti. Tütsülerin yakılması ve ilahilerin okunmasıyla ba

Hıristiyan dünyasının en büyük bayramı olarak kabul edilen Paskalya sebebiyle Fener Rum Patrikhanesi Kilisesi’nde ayin düzenlendi.

Dün sabahın erken saatlerinde ayin için Balat’taki Patrikhaneye gelen çok sayıda Hıristiyan, kilise girişindeki alanda mum yakarak dua etti. Tütsülerin yakılması ve ilahilerin okunmasıyla başlayan ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti. Yaklaşık 3 saat süren ayine İstanbul’da yaşayan Hırıstiyanların yanı sıra çok sayıda turist de katıldı.

Ayin sonunda katılımcılara ‘yeni yaşamın ve dirilişin simgesi’ olarak kabul edilen kırmızıya boyalı yumurtalar dağıtıldı. Paskalya ayini, Hıristiyanlık inancına göre Hazreti İsa’nın öldükten sonra dirilişi ve göğe yükselişinin yıl dönümü sebebiyle her yıl Nisan ayında yapılıyor. (İSTANBUL)

www.evrensel.net