27 Ocak 2016 12:00

MSD Eş Başkanı İlham Ehmed: Türkiye, dünyayı IŞİD ile tehdit etti

PYD ile Kürtlerin Cenevre toplantısına katılmasının engellenmesine yönelik konuşan PYD Eş Başkanı Salih Muslim, "Bazı kesimler Suriye'de sorunun çözümünü istemiyorlar. Asıl mesele budur" dedi. MSD Eş Başkanı İlham Ehmed ise Türkiye'nin dünyayı "IŞİD üzerinden" tehdit ettiğini, dünyanın da buna boyun eğdiğini söyleyerek "Bizi başka listelerden toplantıya dahil etmek istediler, ancak biz halkımızın temsilcileriyiz ve sadece kendi halkımız adına bu toplantılara katılırız" diye konuştu.

MSD Eş Başkanı İlham Ehmed:  Türkiye, dünyayı IŞİD ile tehdit etti

Paylaş

Türkiye'nin Cenevre 3 görüşmelerinde masada yer almalarının önüne geçmeye çalıştığı PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eş Başkanı İlham Ehmed, DİHA'ya açıklamalarda bulundu. 

Görüşmelere katılmak için davet beklediği Cenevre'deki görüşmelerini sürdüren PYD Eş Başkanı Salih Muslim, halen görüşmelerini sürdürdüklerini ve birçok kesimin Kürtlerin olmadığı bir toplantının daha baştan akamete mahkum olduğunun bilince olduğunu söyledi. Muslim, isim vermeden Türkiye ve birlikte hareket eden güçleri de işaret ederek, "Kürtleri bu toplantıdan uzaklaştırmak istiyorlar. Perde arkasında bazı planlar dönüyor. Bu açık bir Kürt karşıtlığıdır. Bazıları bütün çalışmasını Kürtleri engellemek üzerine kurmuş" diye konuştu. 

SURİYE'DE SAVAŞIN SÜRMESİNİ İSTİYORLAR

Cenevre 3'e Kürtlerin katılmamasının sadece Kürt sorunun çözümünü ilgilendirmediğinin altını çizen Muslim, "Burada asıl mesele Suriye sorunun çözümü ve barışıdır. Beli ki birileri Suriye'de barışın gelişmesini istemiyor. Hatta savaşın sürmesini istiyorlar. Bu yüzden daha önceki bütün girişimleri boşa çıkardılar. Cenevre 1 ve Cenevre 2 toplantıları bu yüzden sonuçsuz bırakıldı. Şimdi Kürtleri gerekçe göstererek bu toplantıyı da boşa çıkarmaya ve Suriye savaşını sürdürmeye çalışıyorlar. Çünkü herkes biliyor ki Kürtlerin katılmadığı, dahil edilmediği ya da dışlandığı bir toplantı daha başından itibaren sonuçsuz kalmış bir toplantıdır" dedi. 

BAŞKA ALTERNATİFLERİMİZ VAR

Muslim, ABD ve Rusya gibi uluslararası kesimlerin yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki görüşmelerinin sürdüğünü de paylaştı.

"Bu çevrelerin çoğu bizim toplantıda mutlaka yer almamızı istiyorlar. Bu toplantıdan sonuç almak isteyenler bizim orada olmamızı istiyor" diyen Muslim, her şeye rağmen perde arkasında halklar aleyhine dönen pazarlıkları boşa çıkaracak güçte olduklarını belirterek,şunları söyledi: "Bütün planlarımızı Cenevre toplantısına katılmak üzerinde yapmış değiliz. Bizimde farklı planlamalarımız ve alternatiflerimiz var. Ancak bir her şart ve koşulda Suriye'deki meselenin çözülmesini ve barışın egemen olmasını istiyoruz." 

Muslim, son olarak bu oyunları yapan güçlere "Bu oyunları bırakın, çözüm istiyorsanız buyurun biz masada hazırız" sözleriyle seslendi.

MSD EŞ BAŞKANI EHMED: KÜRTLER BU GÖRÜŞMEDEN DIŞLANDI

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eş Başkanı İlham Ehmed de yapılacak olan Cenevre toplantısına ilişkin hem teknik hem de siyasi birçok bilgi paylaştı. 

Yapılacak olan görüşmelerin "müzakere değil bir tartışma" olacağını ve bunun da en az 6 ay süreceğini belirten Ehmed, "Kürtler bu tartışmalardan uzaklaştırıldı. Suriye'deki bütün güçlerin bu görüşmelere katılmasına çaba gösteriliyor. Bir tek Kürtler yok bu listelerde" diye konuştu. 

'ÇÖZÜM ENGELLENİYOR'

Ehmed, Riyad muhalefet grubunun da halen listelerini sunmamasına değinerek, bu diyalog sürecinden bir sonuç çıkmayacağını kaydetti ve şunları söyledi: "Çünkü Suriye muhalefeti parçalı ve tek başına Suriye rejimi karşısında güç olabilecek bir yapıya sahip değil. Ayrıca çok parçalı ve her bir parçası bir ülkenin etkinliğinin altında. Özellikle Türkiye Riyad grubu üzerinde büyük bir tazyik uyguluyor ve onları istediği gibi yönlendirmeye çalışıyor. Şimdi bu tartışma ortamının 6 ay sürmesi hedefleniyor. Ardından müzakere sürecine geçilecek. Ancak bu tartışmalarda da bir sonuç çıkmayacak. Esasen hem Kürtlerin dışlanması hem de mevcut oluşum Cenevre 2'nin tekrarlanacağını ve yani bu sürecin sonuçsuz bırakılacağını gösteriyor."

'TÜRKİYE DÜNYAYI IŞİD İLE TEHDİT EDİYOR'

Türkiye başta olmak üzere kimi güçlerin Suriye'de çözüm istemediğini dile getiren Ehmed, "Özellikle Türkiye müzakere ve çözüm olmasını istemiyor. Bütün Kürtleri tehdit ediyor ve ne yazık ki dünya da bu tehditlere karşı boyun eğiyor. Türkiye, dünyayı IŞİD üzerinden tehdit ediyor. Eğer isteklerim olmazsa IŞİD saldırılarına maruz kalırsınız gibi bir mesaj veriyor" diye konuştu. 

'SURİYE'Yİ FİİLEN BÖLDÜLER'

Ehmed, sadece Kürtlerin değil Suriye'nin bir parçası olan "Kuzey Suriye bu müzakerelerden dışlandı. Bizi bölücülükle suçlayanlar fiili olarak Suriye'yi böldüler" dedi. 

BAŞKA LİSTELERDEN KATILMAYI KABUL ETMEDİLER

MSD Eş Başkanı Hessen Menna'ya bireysel bir davetiye gönderildiğini ve Menna'nın 'Kürtler yoksa bende katılmam' dediğini paylaşan Ehmed, Kürtlerin kendi isimleri ve listeleri ile değil, kimi ara formüllerle toplantıya katılmaya çalışıldığını ancak bunu kabul etmediklerini vurguladı.

Ehmed "Bize kimi teklifler geldi, Rusya ya da ABD listelerinde katılın diye. Ancak biz kabul etmedik. Biz hiç kimsenin listesinde yada tarafında katılmayız. Biz Suriye halkının ve halkımızın seçilmişleriyiz onlar adına ve kendi listelerimizle katılırız" dedi. Dünya'ya, "Bu sonuç vermeyecek ve çözüm üretmeyecek yaklaşımlardan vazgeçin" çağrısında bulunan Ehmed, "Biz işimize devam edeceğiz. Biz demokratik Suriye'yi yaratma projemizi sürdüreceğiz. Büyük bir çözüm kongresi hazırlığımız var. Ve asıl olarak biz Suriye'de gerçek müzakereyi kendi topraklarımızda yapacağız" dedi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Uluslararası ifade ve basın özgürlüğü kuruluşları: Tutuklu gazetecileri serbest bırakın

SONRAKİ HABER

CHP Kuşadası ilçe yönetimi görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa