Cizre'deki yaralı 13 yaşındaki kız çocuğunun durumu ağırlaşıyor

Cizre'deki yaralı 13 yaşındaki kız çocuğunun durumu ağırlaşıyor

Cizre'de, 24 yaralının 4 gündür ambulans beklediği, 4 yaralının kan kaybından yaşamını yitirdiği Cudi Mahallesi'ndeki eve devlet güçlerinin saldırıları sürüyor. HDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız yaralıların durumunun kötüye gittiğini belirterek yaralıların yanındaki yurttaşlardan birisinden kendisine gelen "Sürekli su isteyen 13 yaşinda bir kız çocuğu var. Hep su istiyor. Ancak içkanaması olduğu icin ona su veremiyorum” mesajını paylaştı.

Sıkıyönetim saldırılarının sürdüğü Cizre'de, 24 yaralının 4 gündür ambulans beklediği, 4 yaralının kan kaybından yaşamını yitirdiği Cudi Mahallesi'ndeki eve devlet güçlerinin saldırılar akşam saatlerinde de devam ediyor. AİHM ise konu ile ilgili yapılan başvuruya doğrudan tedbir kararı vermeyip, bu talep için önce Anayasa Mahkemesine başvuru yapılmasını ve bunun sonucu gelene kadar tedbir talebinin askıya alındığına karar verdi. 

‘CİZRE’DE YARALILARIN ARASINDA BİR KIZ ÇOCUĞU : BABA BENİ BIRAKMA’

HDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız, AİHM kararına anlam vermenin çok güç olduğunu toplu halde yaralılar olması ve saldırı devam etmesine rağmen mahkemenin tedbir kararı vermemesini eleştirdi. Yaralıların durumuna ilişkin ise Sarıyıldız, “Bir saat öncesine kadar da çok kötü saldırı devam ediyordu. Büyük bir acı ve trajedi yaşanıyor” dedi. Sarıyıldız, yaralıların yanındaki yurttaşlardan birisinden kendisine gelen "Sürekli su isteyen 13 yaşinda bir kız çocuğu var. Hep su istiyor. Ancak içkanaması olduğu icin ona su veremiyorum” ve “Burada Sultan adinda agir yarali bir kiz çocuğu var bana sürekli baba beni birakma diyor duyunca kahr oluyorum” mesajlarını paylaştı. 

VALİDEN AKIL ALMAZ İFADELER

Yaralıların durumlarının saatler geçtikçe kötüleşmesi üzerine sabah saatlerinde HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Şırnak Valisi ile görüşmüştü. Mahalleye belediyeye ait ambulansın girerek yaralıları alıp İpek yoluna gelecek 112 Acil servis ambulanslarına taşınması önerisini de reddeden Vali, saldırı altındaki mahalleden yaralıların yürüyerek çıkması yönünde akıl almaz ifadeler kullanmıştı.

BEDELİ NE OLURSA OLSUN

Bunun üzerine yaralıların ailelerinden 15 kadın ve Faysal Sarıyıldız, mahalleye gitmek üzere harekete geçmiş fakat grubun talebi emniyet tarafından engellenmişti. Engelleme üzerine Sarıyıldız, yaralıların alınmaması durumunda yarın hangi koşul altında olursa olsun mahalleye girerek yaralıları alacaklarını söylemiş ve "Eğer yaralılar alınmazsa yarın annelerle birlikte o mahalleye gideceğiz. Bizi de vursunlar. Bedeli ne olursa olsun yaralıları almaya gideceğiz" ifadelerini kullanmıştı. (DİHA)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Ocak 2016 10:51
www.evrensel.net