26 Ocak 2016 19:28

Adana Barosu: Akademisyenlere yönelik soruşturmalar son bulsun

Adana Barosu: Akademisyenlere yönelik soruşturmalar son bulsun

Paylaş

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne gönderdiği yazıda, barış bildirisine imza atan akademisyenler hakkında açılan soruşturmaların son bulmasını istedi.  

Akademisyenlere yönelik tehditlerin önlenmesinin, haklarında disiplin işlemleri yapılmasının hukuka aykırı olduğunun belirtildiği yazıda Çıtırık,  herkes gibi akademisyenlerin de Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan düşüncelerini ifade etme özgürlüğüne sahip olduklarına dikkat çekti. 

2547 sayılı Yükseköğretim Yasası’nda, rektör ve yetkili diğer üniversite organlarına verilen görevlerin kapsamının, yükseköğretim hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin işlemlerle sınırlı olduğuna vurgu yapılan yazıda, “Üniversite öğretim elemanlarının şiddet çağrısında bulunmayan her türlü düşünceyi üniversite içerisinde ve dışarısında dile getirme özgürlüğü hukuken sınırlandırılamaz. Akademisyenlerin, üniversite dışarısında dile getirdikleri düşünceleri, üniversite organlarının, üniversitede hizmet düzenini sağlama görev ve yetki alanının dışında kalmaktadır. Bu nedenle; söz konusu metni imzalamış olan akademisyenler hakkında üniversite yönetimleri tarafından hizmet düzenini sağlama adına hukuken yapılacak bir işlem bulunmamaktadır” denildi. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

TTB: Aile Sağlığı Merkezleri karakol yapılmak isteniyor

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa