26 Ocak 2016 10:54

Lavrov: PYD, Cenevre'de olmazsa toplantıdan beklenen sonuç çıkmaz

Lavrov: PYD, Cenevre'de olmazsa toplantıdan beklenen sonuç çıkmaz

Paylaş

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 2015'e dair dış politika değerlendirmesi yapacağı yıllık basın toplantısını düzenliyor.

Sputnik'in haberine göre Lavrov'un sözlerinden öne çıkanlar şöyle:

'BMGK'NIN DAİMİ ÜYESİ OLARAK SURİYE KRİZİNE DAHİL OLMA HAKKIMIZI KULLANDIK

* Rusya'nın Suriye'de hava operasyonlarına başlaması bu ülkedeki durum için bir dönüm noktası oldu.
* Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ve dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak Suriye krizine dahil olma hakkını kullandı.
* Terörizmi yalnızca askeri yöntemle yenemezsiniz, bunun için bazı siyasi ve ekonomik önlemler de almak gerek.
* Rusya İran'ın nükleer programıyla ilgili durumun normalleşmesine yönelik tüm adımları memnuniyetle karşılıyor ve bu konuya dair görüşmeleri aktif olarak izliyor.
* Batılı meslektaşlarımız bazen Rusya'yla 'işlerin artık eskisi gibi olmayacağını' söylüyor. Ben de bunun böyle olduğuna ikna oldum.
* (Ukrayna'nın doğusundaki krize siyasal çözüm öngören) Minsk anlaşmasına harfiyen uyulması gerektiğinde ısrarcıyız. Bu anlaşmanın her maddesi uygulamaya geçirilmedi, özellikle de Kiev'in Donetsk ve Lugansk'la doğrudan iletişim kurmasını öngören maddeleri. Bu nedenle bu anlaşmayla ilgili çalışmaların 2016'da da sürmesine karar verildi.
* Rusya, Avrasya Ekonomik Birliği, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ve BRICS ülkeleriyle aktif bir işbirliği içinde.

* Batı, Rusya'nın sınırları yakınında NATO'nun potansiyelini geliştirerek ve Avrupa ile Asya füze kalkanı sistemleri kurarak Rusya'ya karşı yapıcı olmayan ve tehlikeli bir politika izliyor.

'PYD CENEVRE'DE OLMAZSA, TOPLANTIDAN BEKLENEN SONUÇ ÇIKMAZ'

* Suriye'de süren savaşın sona ermesi için Cenevre'de yapılacak toplantıya PYD'nin katılmaması, bu toplantıdan beklenen sonuçların alınmayacağı anlamına gelir. Zira Kürtler Suriye halkının önemli bir bölümünü oluşturuyor.
* Cenevre'deki toplantının Kürtler olmadan gerçekleşmesi büyük bir hata olur, ancak buna rağmen toplantıya Kürtlerin davet edilmesi konusunda ısrarcı olmayacağız.

'KÜRTLER, IŞİD'LE SAVAŞAN ETKİLİ BİR GÜÇ'

* (Rusya'nın Kürtlere nasıl baktığına dair bir soru karşısında) Kürtleri, çok önemli bir halk ve IŞİD'le savaşan etkili bir güç olarak görüyoruz.
* Cenevre toplantılarına Kürtlerin katılıp katılmayacağına (Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi) Staffan De Mistura karar vermeli. Rusya karar ne olursa olsun veto etmeyecek.
* Suriye hükümeti ve Kürtler IŞİD'le savaşıyor. Rusya da onlara uzun zamandır destek veriyor.

'RUSYA'NIN IRAKLI KÜRTLERE YAPTIĞI SİLAH YARDIMI BAĞDAT ÜZERİNDEN GİDİYOR'

* Rusya, Iraklı Kürtlere doğrudan silah yardımı yapmıyor. Bu yardım Bağdat üzerinden gidiyor.

'NE PYONGYANG NE SEUL NE DE WASHINGTON'IN ELİNDE NÜKLEER SİLAH OLMALI'

* (Kuzey Kore'nin hidrojen bombası testine dair bir soru karşısında) Kuzey Kore'nin gerçekten hidrojen bombası test edip etmediğinden emin değiliz. Nükleer silahlar ne Pyongyang'ın ne Seul'un ne de ABD'nin elinde olmalı. Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili ise uluslararası görüşmelerin yeniden başlatılması gerekiyor. Bu görüşmelerden Kuzey Kore'yi dışlamak da iyi bir fikir değil. İran, nükleer programıyla ilgili yapılan uluslararası görüşmelerden ilk başta dışlanmıştı. İran'da yapılan hatayı tekrarlamamamız gerekiyor.

'NORVEÇ'E GEÇEN MÜLTECİLERİ GERİ ALMAK İSTEMİYORUZ'

* (Rusya'dan Norveç'e geçen mültecileri geri alınıp alınmayacağına dair soru karşısında) Bu insanlar (mülteciler) Rusya'ya geliş nedenleri konusunda bilinçli olarak yanlış bilgi sundu. Bu nedenle bu insanları Rusya'ya geri almak istemiyoruz.

'ESAD'A SIĞINMA HAKKI İÇİN SÖZ VERMEDİK'

* Rusya hiçbir zaman (Suriye Devlet Başkanı) Beşar Esad'dan görevini bırakmasını istemedi.
* Rusya, ne Esad'ı görevden ayrılması için ikna etmeye çalıştı ne de ona Rusya'da sığınma hakkı sözü verdi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Putin: İdeal bir komünist değildim

SONRAKİ HABER

Öldürdüğü kadını 'Sonun diğer kadınlar gibi olacak' diye tehdit etmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa