Davutoğlu: Masada PYD değil Suriyeli Kürtler olmalı!

Davutoğlu: Masada PYD değil Suriyeli Kürtler olmalı!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CNN International'da Gazeteci Christiane Amanpour'un sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Cenevre'de Suriyeli Kürtlerin olması gerektiğini söylerken Suriyeli Kürtlerin iradesini temsil eden PYD'nin masaya oturmasını karşı olduklarını belirtti.

Davutoğlu, Suriye krizinin çözümünde masaya kimlerin oturacağı ve PYD'nin masada yer almasına nasıl yaklaşacaklarına dair bir soru üzerine "Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz. Kürtler olmadan masa tamamlanamaz. Biz terör örgütü olan PYD'nin masaya oturmasına karşıyız. PYD, sadece Türkiye'nin değil Avrupa Birliği ve ABD'nin de terör örgütü kabul ettiği PKK'nın uzantısı” dedi.

Amanpour'un, "Siz ve AB terör örgütü olarak kabul ediyor olabilir fakat ABD sahada onlarla hareket ediyor. Gerçeği kabul etme zamanı gelmedi mi?" yorumu üzerine de Davutoğlu, "Onları meşru ortak olarak görenler, bölgenin gerçekliğinde yaşamıyorlar. Hiç kimse bizi, bu insanların barış istediğine ikna edemez" diye konuştu.

İran'ın nükleer anlaşmayla büyük bir zafer kazandığı yorumuna Türkiye'nin nasıl yaklaştığı sorusu üzerine Davutoğlu, "İran'ın nükleer programla ilgili bir anlaşmaya varılmasından mutluluk duyuyorum. Bunun çözüme kavuşması sadece İran için değil tüm dünya ekonomisi için de iyi" değerlendirmesinde bulundu.

"İran'ı bölgesel bir rakip olarak görüyor musunuz?" sorusuna Davutoğlu, "İran'ı rakip olarak görmüyoruz. Biz komşuyuz. Tarih boyunca iyi ve kötü ilişkilerimiz oldu. Fakat son 20 yılda ilişkilerimiz iyi komşuluk ilişkilerine dayanıyor. Suriye ve Irak'ta bazı fikir ayrılıklarımız var” ifadesini kullandı.

Amanpour'un PKK'nin mi yoksa IŞİD'in mi Türkiye için daha büyük bir tehdit oluşturduğuna yönelik sorusu üzerine Davutoğlu, "kötülüklerin karşılaştırılamayacağını, ikisinin de Türkiye için tehlikeli olduğunu, ikisinin de ideolojik olarak demokrasiye karşı olduğunu" söyledi.

Davutoğlu, hükümete yönelik eleştirilerle ilgili, Türkiye'nin çok sağlam bir demokrasiye sahip olduğunu iddia etti. Geçen yıl ülkede iki seçimin yapıldığını ve bu iki seçimin de adil ve tarafsız olduğunu öne sürdü.

Akademisyenlerin barış bildirisine değinen Davutoğlu, "Eğer ifade özgürlüğüne karşı herhangi bir şey olursa, bunun karşısında duracak bununla savaşacak ilk kişi benim" ifadesini kullandı. "Buradaki asıl sorunun aslında ifade özgürlüğü olmadığını, teröre teşvik olduğunu" iddia eden Davutoğlu, "akademisyenlere ahlaki sorumluluklarını yerine getirmeleri konusunda çağrıda bulunduğunu" dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 26 Ocak 2016 12:47
www.evrensel.net