25 Ocak 2016 16:38

Avcılar’da katledilen gazeteciler anıldı

Avcılar’da katledilen gazeteciler anıldı

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Avcılar İlçe Yönetiminin Barış Manço Kültür Merkezinde düzenlediği panelde ocak ayında katledilen gazeteciler anıldı. Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölüm yıl dönümünde düzenlenen panelin açılışında konuşan CHP Avcılar İlçe Başkanı Erhan Kozan, gerçekleri ve doğruları halka ulaştırmaya çalışan gazetecilerin ve basının zor bir dönemden geçtiğini belirterek panelin onur konuğu olan görevi başında öldürülen Gazetemiz Muhabiri Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’ye seslendi. Metin Göktepe’nin resminin olduğu tablo hediye edilen  Fadime Göktepe, öldürülen gazetecilerin haber yaptığı, doğruları halka ulaştırdığı için katledildiğini ifade ederek, bölgede sürdürülen savaşa karşı barış çağrısı yaptı.

Panelin moderatörlüğünü yapan CHP Eski Milletvekili Ali Özgündüz, ağır bir dönemden geçildiğine işarete etti. Gazeteci Merdan Yanardağ ise tarikat, ticaret ve siyaset üçgenine dikkat çektiği için Uğur Mumcu’nun susturulduğuna dikkat çekti. 

Gazetemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu, Türkiye’de basına ve gazetecilere yönelik baskıların AKP iktidarıyla birlikte daha da arttığını söyleyerek, “Metin Göktepe barikatın arkasındaki haberi, gerçeği halka ulaştırmak isterken katledildi” dedi. Bugün bölgede sürdürülen savaşta gerçek gazetecilerin de barikatların arkasındaki gerçeği halka ulaştırmak için canları pahasına gazetecilik yaptığını belirten Nasuhbeyoğlu “Geçtiğimiz yıl Metin Göktepe Gazetecilik Ödülünü alan imc Kameramanı Refik Tekin de kurşunlara hedef olmasına rağmen kamerasını kayıttan çıkarmayarak Metin Göktepe gazeteciliğinin öldürülemediğini göstermiştir” dedi. 

Bir yanda kalemlerini kana batıran gazeteler, iktidarın emrinde olan gazeteler bir yanda da barışın, yaşamın tarafında olan gazeteler olduğunu ifade eden Nasuhbeyoğlu “Tüm baskılara rağmen ‘Palto tutan gazetecilere karşı kafa tutan gazeteciler’ görevlerini yapmaya devam ediyor” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Pera Film’de Çehov’a Övgü: Gökyüzü Işıldıyor

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa