HDP’li vekil  Mehmet Ali Aslan Irak Meclis Başkanıyla görüştü

HDP’li vekil Mehmet Ali Aslan Irak Meclis Başkanıyla görüştü

Temaslarda bulunmak üzere Irak’a giden Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan Irak Cumhuriyeti Meclis Başkanı Selim El Cuburi ile Bağdat’ta görüştü.

Görüşmede Ortadoğudaki ve İslam ülkelerindeki sorunlar ve çözüm yolları konuşuldu ve özellikle IŞİD terörüne karşı ortak mücadele etmek gerektiğini dile getirildi.

Türkiye’de devletin tanklarla, ağır silahlarla  şehirlere operasyonlar yapıp evleri bombalamadığını ve sivilleri katlettiğin dile getiren Aslan: ”3 yıl süren barış görüşmelerinden sonra AKP iktidarı çıkarları için barış sürecini bitirdi ve bölgede Kürtlere, Araplara ve Süryani halklarına karşı savaş açtı. Şehirlerimiz bombalanıyor, çocuklarımız, bebeklerimiz katlediliyor, cenazelerimiz haftalarca sokakta bekletiliyor” diye konuştu.

Türkiye’de Kürt şehirlerinde yaşanan devlet operasyonlarında şehirlerin tahrip edilmesi, sivillerin katledilmesini eleştiren Cuburi: “Türkiye, Kürtlerle tekrardan barış görüşmeleri başlatmalı ve Kürtlere yönelik yaptığı operasyonlarını bitirmelidir” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

www.evrensel.net